Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"

"K samosběru kosatců nás inspiroval německý koncept květinových samoobsluh. Zákazníci si je mohou natrhat kdykoliv bez přítomnosti pěstitele. Je to jako v obchodě, jen místo regálů najdou rozkvetlé záhony," řekl Smetana.
Kosatce je ideální natrhat dříve, než plně rozkvetou, protože květy jsou křehké a snadno se poškodí.
Menší květinový záhon u Blatničky už lidé v uplynulých dnech vysbírali. "A množství peněz na účtu odpovídá počtu kosatců před zahájením samosběru. Věříme lidem a sázíme na jejich poctivost," řekl Smetana.
V Česku podle něj samosběr v této podobě nikdo nenabízí, pouze pod dohledem majitele farmy a s minimálním odběrem květin. Smetana cílí především na místní, kteří mohou přijet kdykoliv a nařezat si květin, kolik chtějí. Pokračovat bude až zhruba do začátku června, kdy kosatce odkvétají.
Smetana uvádí, že do Česka se ročně doveze řezaných květin zhruba za tři miliardy korun a toto je malý příspěvek k tomu, aby jich nebylo potřeba tolik. "Zákazník ani nemá šanci zjistit, kde se ty, které si koupí, pěstovaly. Nejvíce se jich vozí z Nizozemska, Ekvádoru, Kolumbie a Keni. A i ty z Nizozemska jsou často mimoevropského původu," uvedl Smetana.
Přečtěte si také |

Jeho květiny jsou navíc ekologicky pěstované. "Zájem lidí nás příjemně překvapil. Proto letos na podzim vysadíme další květinové záhony na dobře přístupných a turisticky oblíbených místech v okolí. Kromě rozšíření záhonů ve Veselí nad Moravou a v Blatničce přibydou nové v Louce a Tvarožné Lhotě," dodává Smetana, jemuž s pěstováním pomáhají spolupracovníci a dobrovolníci.
Přečtěte si také |

Smetana do přírody kolem Blatničky navrátil aleje ovocných stromů, vytvořil tzv. motýlí dálnice, což jsou pásy květin, na které tento hmyz nalétává, a udržuje i staré bělokarpatské louky. Díky péči Farmy Blatnička se do zdejší krajiny vracejí i různí zástupci živočišné říše.
reklama