https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/lide-z-veseli-n.m.a-okoli-si-mohou-sami-nastrihat-kosatce-farmy-blatnicka
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"

12.5.2025 18:21 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
 
Na pozemcích okolo Blatničky hospodaří přes deset let a svým přístupem se snaží postupně do krajiny vracet pestrost místo monokulturních lánů, které se i pro tuto krajiny staly za socialismu typické a přetrvaly bez výraznějších změn i po roce 1989. Pěstování kosatců je jednou z více jeho aktivit.

"K samosběru kosatců nás inspiroval německý koncept květinových samoobsluh. Zákazníci si je mohou natrhat kdykoliv bez přítomnosti pěstitele. Je to jako v obchodě, jen místo regálů najdou rozkvetlé záhony," řekl Smetana.

Kosatce je ideální natrhat dříve, než plně rozkvetou, protože květy jsou křehké a snadno se poškodí.

Menší květinový záhon u Blatničky už lidé v uplynulých dnech vysbírali. "A množství peněz na účtu odpovídá počtu kosatců před zahájením samosběru. Věříme lidem a sázíme na jejich poctivost," řekl Smetana.

V Česku podle něj samosběr v této podobě nikdo nenabízí, pouze pod dohledem majitele farmy a s minimálním odběrem květin. Smetana cílí především na místní, kteří mohou přijet kdykoliv a nařezat si květin, kolik chtějí. Pokračovat bude až zhruba do začátku června, kdy kosatce odkvétají.

Smetana uvádí, že do Česka se ročně doveze řezaných květin zhruba za tři miliardy korun a toto je malý příspěvek k tomu, aby jich nebylo potřeba tolik. "Zákazník ani nemá šanci zjistit, kde se ty, které si koupí, pěstovaly. Nejvíce se jich vozí z Nizozemska, Ekvádoru, Kolumbie a Keni. A i ty z Nizozemska jsou často mimoevropského původu," uvedl Smetana.

Jeho květiny jsou navíc ekologicky pěstované. "Zájem lidí nás příjemně překvapil. Proto letos na podzim vysadíme další květinové záhony na dobře přístupných a turisticky oblíbených místech v okolí. Kromě rozšíření záhonů ve Veselí nad Moravou a v Blatničce přibydou nové v Louce a Tvarožné Lhotě," dodává Smetana, jemuž s pěstováním pomáhají spolupracovníci a dobrovolníci.

Smetana do přírody kolem Blatničky navrátil aleje ovocných stromů, vytvořil tzv. motýlí dálnice, což jsou pásy květin, na které tento hmyz nalétává, a udržuje i staré bělokarpatské louky. Díky péči Farmy Blatnička se do zdejší krajiny vracejí i různí zástupci živočišné říše.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist