Loni záchranné stanice přijaly téměř 41 000 zvířat, dosud nejvíce. Podpořit je lze pomocí valentýnských certifikátů
10.2.2025 13:57
(ČTK)
Záchranné stanice v Česku loni přijaly rekordní počet volně žijících zvířat, 40 816. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, netopýři, kosi či rorýsi. V loňském roce se k nim přidaly také jiřičky obecné. Až 80 procent všech případů poraněných zvířat souvisí s dopravou, zásahem do krajiny nebo stavbami. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v tiskové zprávě.
Ochránci přírody upozornili na to, že velká část přijatých zvířat jsou mláďata, která lidé berou v dobré víře jejich rodičům, protože mláďata považují za osiřelé. Tvoří třetinu přijímaných jedinců. Kromě viditelných zranění přibývá i případů spojených s extrémními klimatickými jevy, jako jsou dlouhá sucha, silné bouře nebo prudké teplotní výkyvy. Ovlivňují přístup k potravě a schopnost zvířat přežít v divoké přírodě.
reklama
Záchranné stanice jsou financovány z několika zdrojů, mezi něž patří příspěvky od státu, krajů a měst. Podstatnou část tvoří podpora soukromých dárců a z veřejných sbírek. Ochránci zvířat uvádějí, že veřejné zdroje pokrývají pouze část nákladů na provoz a péči o zvířata, což znamená, že každoročně potřebují získat další miliony korun.
ČSOP nyní spouští prodej valentýnských certifikátů. Jejich výtěžek přispěje na léčbu zvířat, péči o ně a návrat zraněných zvířat do přírody.
V prosinci zvířecí záchranáři uvedli, že vracejí zpět do přírody více jak polovinu zvířat, přibližně 55 až 60 procent.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk