https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/majitele-3d-tiskaren-se-mohou-zapojit-do-vyroby-modelu-dinosaura-upozornujiciho-na-znecisteni-plasty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Majitelé 3D tiskáren se mohou zapojit do výroby modelu dinosaura upozorňujícího na znečištění plasty

5.6.2022 01:12 | PRAHA (ČTK)
Na znečištění životního prostředí plasty má upozornit model dinosaura plateosaura, který vznikne trojrozměrným tiskem. Projekt tento týden představili zástupci Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR), kteří zároveň vyzvali majitele 3D tiskáren k zapojení do přípravy modelu. Asociace dobrovolníkům poskytne recyklovaný materiál. Model má být v říjnu odhalen v Národním muzeu během slavnostního udílení cen za naplňování cílů udržitelného rozvoje OSN.

 

Asociace poukázala na jeden z výsledků letošního průzkumu, podle něhož si tři čtvrtiny lidí z Česka myslí, že se ve světě recykluje 20 až 70 procent plastů. Podle asociace, která průzkum na jaře iniciovala, se však celosvětově recykluje jen devět procent plastového odpadu. A-CSR se proto přidala ke kampani OSN s heslem Don't Choose Extinction (Nevolte vyhynutí!)

"Nevolte vyhynutí! To by nám řekl plateosaurus, nejrozšířenější druh evropského dinosaura. Rozhodli jsme se, že mu dáme slovo o 66 milionů let později. Jeho model jsme však připravili pomocí nových technologií a v souladu s udržitelností," uvedla ředitelka A-CSR Lucie Mádlová. Trojrozměrný tisk dílků budou koordinovat start-up Plastenco a výzkumný ústav PETMAT, který je součástí Fakulty architektury Českého vysokého učení technického.

Výsledné dílo by mělo mít na délku téměř šest metrů. Pla(s)teosaurus bude v Národním muzeu odhalen 13. října. Do konce roku pak bude u modelu doprovodný ekologický program.

"Podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu je zcela evidentní, že dopady změny klimatu nabývají na síle a s absolutní jistotou směřujeme ke světu, kde se nedá žit," varovala Mádlová. Jasná akce proti klimatické krizi ale podle ní stále chybí. "Slyšet lze jen výmluvy a plané sliby. Stále však můžeme navrátit rovnováhu a vyhynutí předejít. A svůj díl zodpovědnosti by měl nést každý z nás," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

5.6.2022 15:33
Náplň do 3D tiskárny je vlastně jistá forma plastu. Takže tisku dinoaura vyprodukujeme další plast proto, abychom poukázali na to, že svět je znečišťován plasty. Jsem tu jediný, komu se zdá, že je to nebetyčná pitomost?
Odpovědět
LP

Ladislav P

20.6.2022 14:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Asi ano... Je to z recyklovaného plastu. Takže se vlastně nic navíc neprodukuje. Jen se posbírá to již vyprodukované a nebude to dělat bordel jinde, kde nemá...
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

14.10.2022 10:53
To je super. Já mám taky malou 3D tiskárnu a rád bych ji využil na něco užitečného. Koupil jsem si ji jen na takové malé kutilství a hlavně proto, že mě zajímalo, jak funguje. Už u ní mám konečně i nové skleněné podložky pro tisk z https://eshop.sharplayers.cz/sklo-pro-3d-tiskarny , tak bych se mohl podívat po nějakém výzkumu a něčemu užitečnému pomoct.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist