https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/moravskoslezsky-kraj-ma-stale-dostatek-penez-na-vymenu-neekologickych-kotlu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz na výměnu neekologických kotlů

2.8.2024 00:45 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moravskoslezský kraj má stále dostatek peněz pro zájemce o výměnu neekologických kotlů. V aktuální páté výzvě takzvaných kotlíkových dotací měl kraj k dispozici 220 milionů korun, které vystačí na výměnu zhruba 1300 kotlů. Zatím hejtmanství eviduje 928 žádostí, o příspěvek si tak může zažádat ještě skoro 400 domácností. Příjem žádostí končí 30. srpna. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
 
"Od začátku kotlíkových dotací bylo odstaveno více než 23 000 nevyhovujících kotlů, nahrazeny byly ekologičtějšími zdroji tepla za více než 2,5 miliardy korun. V prvních třech výzvách měli lidé nejvíc zájem o příspěvek na plynový kondenzační kotel, předloni ve čtvrté výzvě skoro polovina žadatelů pořídila tepelné čerpadlo, v aktuální páté výzvě je v kurzu kotel na biomasu. Dřevem nebo peletkami chce nově topit 69 procent zájemců o dotaci, necelá třetina lidí bude doma instalovat čerpadlo," uvedl hejtman Josef Bělica (ANO).

Současná dotace je určená nízkopříjmovým domácnostem. O dotaci mohou žádat domácnosti důchodců a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Lidé mohou dotaci využít na nový kotel na biomasu, na který mohou získat 130 000 korun, nebo na tepelné čerpadlo, kde je příspěvek ve výši 180 000 korun. Stejně jako v předchozích výzvách přispívá úspěšným žadatelům také Moravskoslezský kraj, který jim ze svého rozpočtu přidá k dotaci ještě 7500 korun.

"Stále máme finance pro další žadatele, bylo by skvělé, kdyby se takto na poslední chvíli ještě lidé o dotaci přihlásili,“ uvedla náměstkyně Šárka Šimoňáková (ANO). Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště.

"Lokální topeniště jsou aktuálně největším zdrojem znečištění ovzduší. V Moravskoslezském kraji zbývá vyměnit ještě asi 25.000 nevyhovujících kotlů, věřím, že se zákazem používání starých kotlů se tato situace výrazně zlepší. Topení v kotlech první a druhé třídy bude od začátku letošního září přísně pokutováno,“ řekla radní pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jiří Vavřík

3.8.2024 11:59
Co budeme dělat s neekologickými krby v našem Severomoravském kraji? 13let se bráníme obrovskému spadu imisí-hlavně Saze a smrad a odpovědným to nevadí? Máme prodat dům a odstěhovat se jinam nám doporučil krajský úředníka nebo dle soudkyně prý musíme chápat, že energie jsou drahé! Co s tím bude dál odpoví nám někdo?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist