Moravskoslezský kraj znovu žádá o zvýšení dotace na výměnu kotlů
V regionu s nejhorším ovzduším v ČR je o dotace na výměnu neekologických kotlů velký zájem. Pro první výzvu měl kraj připravenu necelou půl miliardu korun, kterou ale žadatelé vyčerpali během několika dnů. Pracovníci kraje aktuálně evidují více než 4400 žádostí, což odpovídá zhruba 581 milionům korun.
"Na základě negativní odpovědi ministra Brabce, ... který nám oficiálně sděluje, že je nejprve nutno vyhodnotit stávající první výzvu s Evropskou komisí ..., jsme analyzovali všechny dokumenty," uvedl Novák.
Kraj se na základě této analýzy naopak domnívá, že zvýšení dotace nic nebrání. Podle hejtmana z dostupných informací totiž vyplývá, že v případě, že peníze v rámci výzvy budou chybět a poptávka bude vysoká, je navýšení možné. "Ptám se, kde je ta chyba, jestli to náhodou není tím, že se někomu nechce, že Evropskou unii a Evropskou komisi, jak často slýcháváme, viníme za všechno, ale přitom mnohdy je to česká malost," podotkl hejtman.
Podle něj i samotné žádosti ukazují, že lidé mají o ekologické vytápění zájem. Nejmenší počet žádostí je totiž na výměnu klasických kotlů na uhlí opět na kotel pouze s tímto palivem. "Těch je 537, kotlů kombinovaných - na uhlí a biomasu je 1903 žádostí, plynových kondenzačních kotlů 759, kotlů výhradně na biomasu 547 a tepelné čerpadlo, což mě zvlášť překvapilo, 656. Ukazuje se, že lidé využívají těchto dotací k tomu, aby si pořídili topidlo co nejšetrnější k životnímu prostředí," řekl Novák. Stále věří, že se s ministerstvem na zvýšení přidělené částky v první výzvě, která byla vyhlášena až do 29. dubna, dohodne. Pokud ministerstvo a kraj nenajdou shodu, budou lidé asi muset počkat na vyhlášení další výzvy.
Pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů k dispozici devět miliard korun. Do kraje by mělo z této částky mířit zhruba 1,5 miliardy korun.
reklama