https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/na-hrbitove-v-prostejove-mesto-instalovalo-atrapy-dravcu-maji-plasit-spacky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Atrapy dravců mají na hřbitově v Prostějově plašit špačky

26.5.2024 00:24 | PROSTĚJOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Prostějovská radnice nechala na hřbitově v okrajové části města instalovat makety dravců, slibuje si od toho úbytek špačků, kteří znečišťují trusem hroby, pomníky a cestičky mezi místy posledního odpočinku obyvatel. Nákup maket dravců a takzvaných třepetalek schválili radní, město na tuto akci ze svého rozpočtu vyčlenilo 170 000 korun, řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).
 
"Zaznamenali jsme podněty od občanů, kteří udržují hroby svých rodin na městském hřbitově za Brněnskou ulicí, že hroby jsou často znečištěny trusem ptáků obývajících koruny stromů," uvedl Pospíšil. Podle něj si špačci vzrostlé stromy na městském hřbitově oblíbili a hnízdní v nich každý rok. "Hroby a cesty jsou kvůli tomu velmi znečištěné," uvedl.

Z řad nespokojených návštěvníků městského hřbitova zazněly i radikální požadavky na vykácení stromů, aby špačci přišli o zázemí a odlétli jinam. "K takto razantnímu řešení jsme rozhodně přistoupit nechtěli, proto jsme se spojili s odborníky, kteří nám doporučili prořez korun stromů, umístění takzvaných třepetalek na stromy a také umístění maket dravců," uvedl Pospíšil.

Experti upravili koruny stromů v aleji vedoucí k památníku letců a památníku obětí válek, ve kterých se špačci ukrývali. Zároveň instalovali makety dravců a třepetající se předměty, které mají špačky odradit od poletování nad hřbitovem. "Byl jsem se tam ráno podívat a situace se o něco zlepšila, zatím to ale není úplně ideální," podotkl Pospíšil. Odborníci doporučili instalovat u stromů také světla, avšak k tomuto opatření město zatím nepřistoupilo, protože na místě není přípojka elektrické energie.

Městský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1900 u Brněnské ulice na jižním okraji města. Jsou na něm pohřbení například básník Jiří Wolker, vědec a vynálezce Otto Wichterle či hudební skladatelé František Neumann a Vladimír Ambros.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.5.2024 12:34
řekl bych že to jsou vyhozené peníze protože to špačky určitě nezastraší. ale výrobce či prodejce atrap bude mít kšeft. měli by se spíše poradit s majiteli vinic a sadů jak to dělají oni. atrapy jsou k ničemu a špačci aj. si na ně brzy zvyknou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist