Nevozte děti do školy auty, vyzývá rodiče v Německu řada spolků
"Rodičovské taxi není nezbytné. Do školy to jde také pěšky, na koloběžce nebo na kole," uvádí organizace Deutsches Kinderhilfswerk (DKHW), která se zasazuje za práva dětí. Stejný názor má i dopravní klub Verkehrsclub Deutschland (VCD), který propaguje zdravé a ekologicky odpovědné cestování.
"Pokud rodiče chtějí pro své děti udělat něco dobrého, tak by se měli vzdát rozvozu auty," řekla šéfka VCD Kerstin Haarmannová. "Když se děti účastní dopravního provozu jen ze zadního sedadla auta, tak jim chybí nejen pohyb na čerstvém vzduchu a legrace s kamarády na cestě do školy, ale ani se nenaučí, jak se samostatně a jistě v dopravě pohybovat," vysvětlila.
S tím souhlasí také šéf školského odborového svazu VBE Udo Beckmann, kterému se stejně jako Haarmannové nelíbí, že se děti z aut nedokážou bezpečně pohybovat v městské dopravě. Beckmann rodičům rovněž vytýká, že vysazováním dětí z aut přímo před školou přispívají k nebezpečným dopravním momentům.
"Auta narychlo zaparkovaná před školou způsobují nepřehledné situace, které mohou být i nebezpečné," dodal Beckmann. To se nelíbí ani berlínské radnici, která nezodpovědné chování rodičů za volantem dlouhodobě kritizuje. "S vozidly SUV a dalšími velkými auty se odehrávají chaotické scény, ulice a příjezdy jsou beznadějně zablokované a zákazové značky se úmyslně přehlížejí," tvrdí německá metropole o nešvaru, který trápí i česká města.
Zatímco děti, které ČTK oslovila před základní školou v berlínské čtvrti Moabit, by raději jezdily autem, rodiče spíše uváděli, že se snaží upřednostňovat cesty pěšky či na kole.
"Jet na kole je super, dostane se jim tak trochu sportu," řekla maminka, která se představila jako Barbara. Do školy doprovázela syna Davida, který nastupuje do třetí třídy. Uvedla, že loni se synem ráno občas autem jezdila a odpoledne ho pak takto vyzvedávala mnohem častěji, protože potřebovala být včas v práci nebo se do ní rychle vrátit. "Loni David jako druhák ještě sám na kole nemohl, to jsem měla strach, ale myslím, že letos už to půjde," dodala Barbara.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (41)
Jirka Černý
10.8.2020 14:51Jiří Daneš
10.8.2020 20:01 Reaguje na Jirka ČernýPavel Hanzl
10.8.2020 20:11 Reaguje na Jirka ČernýViktor Šedivý
10.8.2020 20:20 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
10.8.2020 21:19 Reaguje na Viktor ŠedivýSvatá Prostoto
10.8.2020 21:42 Reaguje na Pavel HanzlJinak v Liboci školka je, fakt super a oběcní ... tam se dostat je těžší než na na stípko na Hravard. To mám asi od 5 lidí ... všichni chtěli, zkoušeli to jak se dalo, ani jeden neuspěl.
Jiří Daneš
11.8.2020 11:31 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Daneš
11.8.2020 11:39 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
11.8.2020 11:47 Reaguje na Jiří DanešJirka Černý
11.8.2020 07:48 Reaguje na Jirka ČernýViktor Šedivý
10.8.2020 17:45 Reaguje naMezitím aktivisté prosadí pár dopravních omezení u školy, aby to ti, kteří se řídí vlastním rozumem a nátlaku nepodlehnou, měli složitější.
Však oni jednou Zelení Khmerové do nás ten život podle jejich šablony natlučou.
Pavel Hanzl
10.8.2020 21:22 Reaguje na Viktor ŠedivýCo má člověk vůbec nejcennějšího? Čas. Čas strávený svobodně.
Svatá Prostoto
11.8.2020 11:49 Reaguje na Pavel HanzlI když místo produktivní bych, naštěstí:-))), použil spíše atribut příjemný:-).
Pavel Hanzl
10.8.2020 16:59Bylo nás celá parta kluků a nikdy se nikomu nic nestalo.
Já jezdil celý život na motorce i autem (na kole samozřejmě taky) a nikdy jsem neměl žádnou bouračku (to se musí zaklepat na břevo).
Já si myslím, že návyky z mládí jsou naprosto neocenitelné, pstruh se taky v divoké vodě o šutry neomlátí.
Jan Olejníček
10.8.2020 22:30 Reaguje na Pavel HanzlPavel Jeřábek
11.8.2020 00:46 Reaguje na Jan OlejníčekJan Šimůnek
16.8.2020 09:35 Reaguje na Pavel JeřábekVilém N
10.8.2020 17:46Jiří Daneš
10.8.2020 19:56 Reaguje na Vilém NJiří Daneš
10.8.2020 19:58 Reaguje na Jiří DanešSvatá Prostoto
10.8.2020 21:44 Reaguje na Jiří DanešJiří Daneš
11.8.2020 11:43 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
11.8.2020 11:53 Reaguje na Jiří DanešA on Havel někdy tvrdil, že komunisté nutili majitele firem být ve SVÝCH firmách??? Já vím, že je horko, ale ...
Vilém N
11.8.2020 06:23 Reaguje na Jiří DanešTomas Peltan
10.8.2020 21:30Pomíjím, že vožené děti vodí většinu školní docházky maminka (nebo tatínek) "za ručičku" (tedy v sedačce).
Ano, auto ušetří trochu času, ale cena? A o nějakou "ideologii" nejde.
P. S. 17 kiláku je něco trochu jiného, ale tohle se týká i škol, které nemají nijak zvláštní pověst a nejdál se do nich jezdí půl druhého kiláku.
Pavel Jeřábek
11.8.2020 01:05Dnes podle orientačních průzkumů do základní školy je do školy z cca 800 dětí 1/3 dětí dovážena auty rodiči či prarodiči.
Odpoledne nezřídka děti čekají 20 minut na autobus, který je odveze domu třeba jen dva kilometry.
Jenže tam kde jsem jako žák chodil polní cestou, kterou dvakrát denně projel traktor, dnes jezdí auta do satelitu. Kde se dřív vyhnuly dva traktory se sběracími vozy, dnes se nedokáží vyhnout dva osobáky. Chodníky prakticky nejsou, cesta místy 3 - 4 m, někde o fous víc (tam se zemědělci vyhýbali).
Takže se nedivím, že rodiče nechtějí děti pěšky posílat.
Pokud jde o kola - je několik jedinců ze školy je statečných.
Není to tedy jen v rodičích, ale ve všech, co jezdí auty apod., že nepřemýšlí o tom, že oni na silnici nejsou jediní.
Takže než někdo začne vymýšlet nějaká omezení s dovozem dětí do škol, tak nejdřív zlepšit bezpečnost na silnicích.
A o dovozu dětí do školek - dva kilometry s dítětem je skvělá procházka, alespoň si rodič s dítětem popovídá, proklepne si střeva a přijde o nějaký stupidní televizní seriál.
Jan Šimůnek
11.8.2020 08:50V Německu je velké množství (odhady se pohybují kolem 2 milionů) ilegálů, na jejichž dovozu se značně podílela i řada ekologických organizací a ekologicky orientovaných politických stran. Tyto osoby výrazně zredukovaly pouliční bezpečnost a rodiče se kvůli tomu (a ne třeba kvůli dopravě) bojí pouštět děti samotné.
Břetislav Machaček
11.8.2020 09:52rodiče vozí do škol děti auty.Záleží na vzdálenosti(likvidace malých škol),
nedostupné hromadné dopravě(absence např.školních autobusů),hustota dopravy
a tím i nebezpečí úrazu dětí,nebezpečí v ulicích díky kriminalitě,počasí
a taky v neposlední řadě přehnaná úzkostlivost rodičů vymodlených dětí.
Proto není možné tuto věc paušalizovat,ale je opravdu na uvážení,zda je to nutné v případě té úzkostlivosti či dokonce rozmazlování potomků.Rozumný
pohyb,otužování a samostatnost nikomu neuškodí.Bohužel je pravdou celkové
nadužívání vozidel i tam,kde to není nezbytné a stává se pouze zábavou
či plýtváním z důvodu blahobytu.Nepropaguji nějaké rovnostářství,ale taky
nesouhlasím se separací VIP dětí od dětí"lůzy"v prestižních školách,kam je
musí ti rodiče vozit desítky kilometrů.Nebýt nesmyslné inkluze(jak u koho),
tak byly všechny školy na úrovni a ne pouze ty VIP,kterých se inkluze netýká.Izolace VIP dětí od ostatních z nich vytvoří duševní mrzáky,kteří
budou už od mládí přesvědčení o své vyjímečnosti a to jim bude spíše na škodu.Můžete na to mít různé názory,ale to i na tu dopravu do škol,na koupi ranního pečiva jízdou SÚV přes půl města a nebo adrenalinovým ježděním na motorkách a čtyřkolkách v přírodě.Já jsem rovněž kritik zbytné mobility s výjimkou dovolených a cest za poznáním,ale i zde doporučím jiný druh dopravy,pokud je to možné.Jinak každá radikalizace je spíše na škodu.
Břetislav Machaček
11.8.2020 12:28 Reaguje nana vzdělávání.Je smutné,že soukromé a výběrové školy se na
inkluzi nemusejí ohlížet a ta je povinná pouze ve školách
pro ten"zbytek".U nich taky rodičům dětí vadí zaneprázdnění
učitelů,věnujících se těžko vzdělatelným dětem,ale to je tak vše co mohou.Nemohou si ty soukromé školy dovolit a děti pak
už mají jinou startovní čáru,než ty vaše.Nevytýkám to vám,
ale státu,že začal s takovým experimentem,jak zprůměrovat
děti mimo těch,jejichž rodiče si mohou dovolit něco víc.
Přeji vám,ať se vám to ve vašich dětech vrátí,ale vžijte
se i do situace těch druhých.Sobeckost se tak zahaluje do
hávu nadanosti,která je ale podmíněna financemi a ne tím
nadáním.V naší rodině to bylo za 1.republiky zcela stejné.Dva strejdové a teta z celkem 10.dětí dokonce studovali na gymnáziu a s výborným prospěchem.Po jeho
ukončení chtěl jeden strejda studovat lékařství,ale na to
už děda neměl a zdarma bylo pouze studium vojenství a nebo kněžství.Vybral si vojenství.Pak přišla válka,plány všech vzaly za své a vzdělanostní potenciál všech přišel v niveč.
Dnes tak stát přichází o mnoho mozků díky systému vzdělávání
a naopak vychovává kvanta "vzdělanců"bez hmatatelného
efektu.Je to plýtvání budoucími možnými vědci,lékaři,
techniky atd.Devalvace vzdělání se nám časem vymstí,neboť
nás ve vzdělání(ne už v rozdávání titulů)předbíhají kdysi rozvojové země.Snaha,ctižádost a vrozená inteligence se
koupit nedá a ani vnutit na sebelepší škole,kam budou ti
"lepší"své děti vozit přes celou Prahu a nebo desítky kilometrů z venkova.Né každá investice do vzdělání má smysl,když se mine s inteligencí,pílí a výdrží překonat i nesnáze,Umetání chodníčku rodiči může naopak mít efekt opačný.Přeji vám štěstí,ať se vám vyplní to,v co věříte,
ale mi je líto těch zmařených talentů z rodin,které si
to dovolit nemohou.
Viktor Šedivý
11.8.2020 13:23 Reaguje na Břetislav MachačekBylo by nepochybně dobré poskytnout každému vzdělání, které v maximální míře využije jeho schopností. Jenže to by znamenalo připustit, že všichni jsou si sice rovní, ale že všichni nejsou stejně schopní. Znamenalo by to naopak inkluzi bezezbytku zahodit a zavést zcela otevřeně v přiměřené míře segregaci ve školách.
To ale nepřijde, progresivisté a jejich ideologie na MŠMT řádí až moc. Buďme tedy rádi, že mezi námi existuje dost těch, pro které je vzdělání jejich dětí dost důležité na to, aby do něj investovali. Možná jsou to leckdy vzhledem ke schopnostem peníze vyhozené, stále je to ale lepší než rovnostářské třídy pro všechny.
Ani skutečnost, že si lidé uvědomují, že i o vzdělávání je zapotřebí se starat a něco za něj zaplatit není marná. A že to občas znamená, že třeba i někdo někde "zbytečně jezdí", to je opravdu drobnost. Naše obce by kolem školství měly řešit spousty jiných problémů.
Svatá Prostoto
11.8.2020 16:47 Reaguje na Viktor ŠedivýJá jsem z generace, kdy jsme ještě sloužili soc. vlasti:-), a musím říci, že střet některých kolegů špagátů:-) s tou ostatní materií byl někdy docela zábavný. Jeden matfyzák a četa morgošů a bylo zábavu postaráno:-). Ono není zase úplně ok, aby ty dejme tomu elity byly až tak izolovány ... dnes to máte ... celou pětku se drtí na přijímačky, pak 8 let géčko, pak VŠ, k tomu ideál na chvíli studovat někam ven ... a pak udeří šeď každodenní reality a dotyčný se občas nestačí divit:-).
Jan Šimůnek
16.8.2020 09:38 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
11.8.2020 12:00 Reaguje na Břetislav MachačekJistě, ideál je mít fajn školu kousek od baráku ... ale když tomu tak není, tak je raději tu lepší školu, byť je dál. Přeci jen tam to dítě stráví sakra času a hodně jej to ovlivní.