https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/nova-termalni-mapa-brna-umozni-navrhovat-opatreni-ke-zlepseni-mikroklimatu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová termální mapa Brna umožní navrhovat opatření ke zlepšení mikroklimatu

4.12.2024 10:39 | BRNO (ČTK)
Brno má k dispozici novou termální mapu. Vznikla díky spolupráci města, Akademie věd ČR a agentury Czech Globe po čtyřhodinovém leteckém snímkování, které se uskutečnilo 31. července. Získaná data umožňují identifikovat místa s vyššími teplotami, která mohou představovat potenciální výskyt tzv. městských tepelných ostrovů, mezi ně patří třeba výstaviště. Díky mapám lze navrhovat opatření, která pomáhají zlepšit mikroklima města, plyne z informací na městském portále data.brno.cz. Snímkování vyšlo město zhruba na 200 000 korun.
 
Dostupné družicové snímky teplot povrchu existují, podle města ale mají ty získané leteckým skenováním větší přesnost a rozlišení. První letní i zimní snímek vznikl v roce 2015, následoval letní snímek v roce 2019 a nyní aktuální z července. Letošní skenování využilo leteckou laboratoř instalovanou na palubě speciálního fotogrammetrického letadla, jejíž vybavení zahrnuje pokročilé senzory a skenery. Díky nim je možné vytvářet podrobné teplotní mapy, které mohou pomoci například při analýze tepelné ztráty budov nebo hodnocení stavu městské zeleně.

Z dat plyne, že třeba na náměstí Svobody se povrch zahříval na více než 50 stupňů Celsia, patrný je vliv kašny či stromů, kde je teplota nižší. Na snímku části Lesná je zase vidět rozdíl mezi rozpáleným fotbalovým hřištěm s umělou trávou a chladnějším přírodně travnatým hřištěm.

Jedním z největších brněnských tepelných ostrovů je výstaviště, kde střechy pavilonů dosahují v létě teplot přes 60 stupňů. Naopak hustě zalesněná severní část parku Špilberk skýtá i v horkých dnech hodně stínu a teplota klesá pod 25 stupňů. Na Nových sadech rozdíl v teplotě mezi zatravněným tramvajovým pásem a okolní silnicí dosahuje až 30 stupňů. Mapa ukazuje také vliv zelených střech, které vykazují výrazně nižší teploty než klasické krytiny.

Při letním skenování letadlo létalo ve spirále nad Brnem, přičemž postupovalo od okrajů města směrem ke středu a vznikly tak letové linie. Technika minimalizuje rozdíly teplot mezi sousedními liniemi a umožňuje vytvoření téměř bezešvé mozaiky. Příznivé atmosférické podmínky s dohledností přes 40 kilometrů a téměř žádnou oblačností zajistily jasné a konzistentní snímky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist