Nové sociální dávky problém s tarify za elektřinu nevyřeší, říká Hnutí DUHA
Návrh na zavedení nových „kompenzačních“ sociálních dávek Hnutí DUHA a Komora OZE. Podle jejich názoru řeší jen následek, tedy zdražení elektřiny pro statisíce domácností, nikoliv příčinu problému s novými tarify. Tím je podle nich špatně konstruovaný princip nové struktury tarifů za elektřinu, kterou ERÚ návrhla s odkazem na používání příliš velkých jističů v domácnostech.
Nově zavedené sociální dávky vyplácené domácnostem, které si nemohou snížit jističe, by podle aktivistů činily nejméně 900 miliónů ročně. A tyto peníze ze státní pokladny by získal ČEZ a další energetické firmy.
„Nové tarify pro domácnosti jsou paskvil založený na mylné představě, že si lidé mohou snižovat jističe, jak je napadne. Řešit to zavedením nové sociální dávky na jističe zásadně odmítáme, protože to nevyřeší hlavní příčinu problému - od základu špatně postavený návrh. Odmítáme akceptovat, aby výsledkem celé operace “nové tarify” bylo, že státem vyplacené miliardy coby kompenzace za zdražení elektřiny skončí na účtu ČEZu a dalších distributorů,“ říká energetický expert Hnutí DUHA Martin Mikeska.
Experti z Hnutí DUHA a Komory OZE upozorňují, že navržené tarify mají další vady: například penalizační platbu za to, že si spotřebitel vyrábí elektřinu sám například ve fotovoltaických panelech na střeše. „Zavádět penalizační platbu za to, že budu šetřit elektřinu ze sítě tím, že si ji vyrábím sám levněji a čistě - je podobné, jako by se stát rozhodl zavést pokuty za nákup úsporných žárovek a moderních spotřebičů s nízkou spotřebou. V obou případech přece snižuji spotřebu elektřiny,“ uvádí Jakub Halamíček, expert Komory OZE a CAFT.
Řešením je podle Hnutí DUHA zcela přepracovat návrh ERÚ tak, aby i dál platilo, že šetřit elektřinou znamená současně snižovat výdaje. Podíl paušálních plateb na ceně za distribuci elektrické energie by neměl podle aktivistů překročit 30 %. Tedy zhruba dvojnásobek současného stavu. „V rámci tohoto limitu lze ještě motivovat spotřebitele k efektivnímu nakládání s elektřinou a změna tarifů bude sociálně spravedlivá. Podobnou výši paušálních poplatků platí například spotřebitelé v Německu a Rakousku," uvádí.
reklama