Nový savčí druh v Česku, bělozubku tmavou, objevili vědci na dalším místě
Na výzvu vědců zatím zareagovalo 18 lidí, kteří poslali fotky odchycených či nalezených zvířat. Díky nim mohli vědci do mapy doplnit lokalitu i přímo v centru Chebu. "Kontaktoval nás pán z Chebu, že na chodníku před domem asi našel bělozubku, kterou hledáme. Podle fotografie to tak opravdu vypadalo. Domluvili jsme se, že zkusíme na jeho zahradě nastražit živochytné pasti. Konkrétní nález už jsme bohužel nemohli k identifikaci využít," uvedla Fornůsková.
Druhý den se ale podařilo bělozubku v Chebu odchytit. Odebrané vzorky pak odeslali do laboratoře, ve které se nález bělozubky tmavé potvrdil. Díky veřejnosti se na Chebsku podařilo zajistit už i další vzorky z jiných míst, například z Aše či z obce Tři Sekery, které nyní čekají na genetické analýzy a ověření.
První monitoring bělozubky tmavé na Chebsku trval deset dní. Celkem se vědcům podařilo odchytit 56 jedinců. Přidalo se dalších šest lokalit s jejich výskytem, od Nového Drahova po obec Výhledy.
Vědci dál vyzývají, aby bělozubku lidé hledali. Jsou aktivní i v zimním období, kdy se často stahují k lidským obydlí, stejně jako hlodavci, třeba myš či myšice. "Zima tak může bělozubky zahnat do dřevníků, kůlen a sklepů nebo i přímo do domácností, kde hledají masitou potravu. Kromě stínek, brouků či pavouků nepohrdnou ani granulemi pro psy a kočky. Budeme tedy rádi za fotky úlovků," uvedla Fornůsková.
Pokud lidé u sebe doma najdou malé zvíře podobné myši se špičatým čumákem, může to být právě bělozubka nebo rejsek. Fotografii jedince svrchu i zespodu vedle jednokorunové mince, která slouží jako měřítko, mohou zaslat na e-mail: fornuskova@ivb.cz, včetně údajů o lokalitě a datu odchytu.
Tříletý projekt financuje Akademie věd v programu regionální spolupráce. Partnerem projektu je karlovarské muzeum.
reklama