https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ochranci-prirody-odklizeli-pozustatky-po-sovetske-armade-z-rezervace-divokych-koni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody odklízeli pozůstatky po sovětské armádě z rezervace divokých koní

1.3.2021 10:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bagr při odklízení betonových desek z Milovic.
Bagr při odklízení betonových desek z Milovic.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dalibor Dostál / Česká krajina
Protitankové jehlany i betonové panely odklízeli ochránci přírody v rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Z pastvin nechali odvézt nejrůznější pozůstatky po armádě, které byly původně skryté v husté vegetaci. Velcí kopytníci ji ale po několika letech pastvy potlačili, takže betonové zbytky byly dobře viditelné.
 

Ochranáři je proto nechali odstranit. Odklidili přitom i betonovou suť po armádě, která se nacházela mimo rezervaci, ale kazila návštěvníkům dojem z její návštěvy. „Důležité pro nás je, že betonové zbytky neskončí na skládce, ale budou zrecyklovány pro další použití ve stavebnictví,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kromě betonových trosek ochranáři odklízeli také další zbytky, především různé kovové a plechové díly z vojenských vozidel nebo plechovky od konzerv, kterými se vojáci před desetiletími stravovali. Dobrovolníci neodstraňovali jen historické odpadky. Sbírali také igelitové sáčky nebo lehké plastové obaly, které do rezervace opakovaně přináší vítr z nedaleké skládky.

Díky dnešní práci v terénu objevili ochranáři i nebezpečný objekt. Zhruba osm až deset metrů hlubokou šachtu, jejíž ústí je z části zakryté, ale do níž by se mohl člověk snadno zřítit. Vypadá velmi zrádně, jako vchod do zvířecí nory. Působí zároveň jako smrtící past na zvířata. „Hned jsme upozornili vědce, kteří v rezervaci dělají různé výzkumy, aby na toto nebezpečné místo dali pozor. V nejbližších dnech necháme šachtu zdokumentovat členy klubů vojenské historie a zahrnout zeminou,“ doplnil Dalibor Dostál.

Největší objem práce věnovali ochranáři odklízení mrtvých křovin, které vyvrátily nebo těžce poškodily pojezdy vojenské techniky. „V bývalých vojenských prostorech se úspěšně používají k potlačování náletových křovin tanky. Jejich pásy křoviny rozdrtí a zatlačí do země, takže je zároveň odstraní i odklidí. V naší rezervaci se nám bohužel za šest let nepodařilo získat na pojezdy těžký tank, přestože jsme oslovovali potenciální zájemce od Rokycan po Hradec Králové. Podobně dopadli i odborníci, kteří se této oblasti dlouhodobě věnují,“ konstatoval Dalibor Dostál.

Lehké kolové nebo pásové transportéry nebo offroady, které zkoušely křoviny potlačovat, je bohužel dokázali jen vyvrátit. Někdy úplně, jindy jen částečně. Na pastvinách tak zůstalo mnoho mrtvých křovin, které zabraňovali zvířatům procházet krajinou a spásat některá místa. „Po šesti letech čekání na těžký tank a neúspěšného oslovování provozovatelů vojenské techniky jsme se proto rozhodli mrtvé křoviny odstranit, přestože je to velmi pracné a nákladné,“ uzavřel Dalibor Dostál. Z části větví a kořenů vznikají v rezervaci biotopy pro hmyz a další živočichy.

Na tyto práce naváže dobrovolnický den, do kterého se zapojí členové klubů vojenské historie. V jeho rámci budou odstraněny například plastové izolace z kabelů, které se v rezervaci nacházejí ve velkém množství jako zbytky po elektrickém připojení či elektroinstalaci někdejších vojenských objektů. Dosud je nebylo možné odklidit, protože je k přezimování využívá hmyz nebo plazi. Tyto organismy v budoucnu najdou útočiště právě v nově vytvořených biotopech z mrtvých křovin.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

1.3.2021 14:43
Jestli si někdo uvědomuje, že naší zvěře je tak málo ( prý je přemnožená), že se vypouští do přírody koně nebo " pratuři".
Odpovědět
bu

běžný uživatel

1.3.2021 17:36 Reaguje na Michal Ukropec
Koně a pratuři přemnožení nejsou - jestli jste si nevšiml. Přemnožená jsou prasata, jeleni, srnci, sikové, mufloni - jestli jste si náhodou všiml. No jo, ale kdo chce, tak si vždycky najde důvod kritizovat - a pak ohýbá fakta a míchá všechno dohromady aby si našel tu správnou hůl. A nebo těm, co tomu věnují svůj čas, závidíte, že jsou tak úspěšní, šli za svým cílem a podařilo se jim to? Kdybyste byl snaživý a méně ukecaný, taky se vám mohlo už lecos podařit, na co byste mohl být pyšný.....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

2.3.2021 00:04 Reaguje na běžný uživatel
Ty koně a "pratury" to přemnožení čeká, díky péči, která je jim věnována. Oni to stejně žádní pratuři nejsou, to se jim jen tak říká (aby by\lo nalákáno publikum, pečovatelé a sponzoři). "Pratur (Bos primigenius) je vyhynulý zástupce rodu Bos. "Pratur byl pro člověka natolik fascinujícím zvířetem, že se od 20. století objevilo několik pokusů o jeho oživení. Zřejmě nejlépe propracovaným je projekt TaurOS nizozemské nadace Taurus Foundation zahájený v roce 2008. Má k dispozici moderní postupy včetně analýzy DNA, součástí projektu je i rozsáhlá analýza kosterních pozůstatků praturů z různých lokalit v Evropě. Cílem projektu je v průběhu 30 až 50 let vytvořit co nejvěrnější kopii pratura, tedy zvířete, které bude moci zcela samostatně plnit ve volné přírodě úlohu velkého spásače. Na projektu nadace spolupracuje s Univerzitou ve Wageningenu a Evropským konsorciem pro zachování rozmanitosti skotu. Pro zajištění co nejširší základny pro výběr nejvhodnějších jedinců se v první fázi pracuje s umělou inseminací a přenosem embryí." Jde ve skutečnosti jen o uměle vyšlechtěné plemeno skotu. třeba jako psí plemena, třeba čivavy, dogy, boxeři a další.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

1.3.2021 22:14
Sympatický projekt tyhle Milovice. Jsem ráda, že se téhle zázračné oáze daří a stále se vyvíjí "k lepšímu".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist