https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ochranci-prirody-udelili-v-jesenikach-radu-pokut-posiluji-straz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody udělili v Jeseníkách turistům řadu pokut, posilují stráž

19.1.2021 03:30 | OLOMOUC (ČTK)
Ochranáři apelují na pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další návštěvníky, aby respektovali celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích, jako je široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz a Skřítek. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.
Ochranáři apelují na pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další návštěvníky, aby respektovali celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích, jako je široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz a Skřítek. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům.
Desítky pokut udělili tento víkend ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) neukázněným turistům v nejvyšších partiích Jeseníků. Řada z nich se pohybovala v nejcennějších místech rezervace, neodradila je ani páteční tragédie ve Velkém Kotli, kde lavina zabila skialpinistu. Agentura posílila v těchto místech strážní službu, řekl ČTK vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. Do oblasti Ovčárny a Pradědu v chráněné krajinné oblasti hor podle ochranářů o víkendu vyrazily více než tři stovky lidí na skialpech a snowboardech.
 

Ochranáři se podle Šaje snaží většinu přestupků vyřešit na místě domluvou, mohou však udělit blokové pokuty až do výše 10 000 korun. Většinou jde o tisícikorunové částky. "Je nepochopitelné, kolik skialpinistů a snowboardistů vědomě porušuje zákazy vstupu mimo trasy v nejcennějších lokalitách chráněné krajinné oblasti a nerespektuje doporučení horské služby jen pár hodin po takové tragedii. Svou jízdou v zakázaných oblastech hranami lyží poničí množství odrůstajících mladých stromků a ruší chráněné druhy živočichů ve velmi náročném zimním období," uvedl Šaj.

Podle něj Jeseníky zažívají obrovský rozmach skialpinismu. "To v každém případě, to je něco, co tady ještě určitě nebylo. Byl jsem v terénu i v den nehody, v sobotu jsem byl kousek nad Velkou kotlinou, byla to opravdu téměř stovka skialpinistů v bezprostřední blízkosti místa této tragédie. Všichni o tom věděli, četli o tom, viděli to ve zprávách, přesto se tam vydávali. Bohužel jsem potkal i lidi, kteří vůbec pomalu nevěděli, kde jsou a kam jdou, vylezli z jednoho údolí a přecházeli do druhého, byli velmi špatně oblečeni. Když je mlha, silný vítr, je to začátek dalšího problému," doplnil Šaj. Podotkl, že svým neodpovědným chováním navíc vystavují riziku i zasahující horskou službu.

Ochranáři apelují na pěší, skialpinisty, běžkaře, snowboardisty a další návštěvníky, aby respektovali celoroční zákaz vstupu mimo značené trasy v národních přírodních rezervacích, jako je široká oblast Pradědu, Šerák - Keprník, Králický Sněžník, Rejvíz a Skřítek. Při dodržení tohoto pravidla se turisté vyhnou i nebezpečným lavinovým katastrům, uvedl Šaj. Dodal, že v nejexponovanějších oblastech bude nadále posílena strážní služba, včetně kombinovaných hlídek s policií. "V Jeseníkách je velké množství značených tras, lesních cest mimo rezervace i aktuálně nevyužívaných sjezdovek, kde lze vyrazit na skialpové túry," dodal vedoucí Správy CHKO Jeseníky.

V Jeseníkách byl v neděli vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, který znamená značné nebezpečí. Horská služba o víkendu také varovala před bivakováním v extrémních podmínkách, které je na hřebenech Jeseníků v nynějším počasí nebezpečné, navíc je s ohledem na chráněnou krajinnou oblast zakázané.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2021 07:20
Článek má vazbu i na předchozí příspěvek "Jan Lenart: Overtourismus v české přírodě. A co dál? 14.1.2021 "

V době,kdy jsem začal chodit na běžky , se nám akorát mohlo zdát o vybavení, které se dnes nabízí . Od špičkového termoprádla přes sněžnice, komplet výbavu pro skialpinisty , skikola , sněžné skútry a jiné výkřiky zimní techniky.
Současná nabídka služeb je také někde úplně jinde - např. psí spřežení - Jeseníky apod.
O dopravě na hory nemluvě , v podstatě každý se doveze autem na místo.

Ohromné částky byly investovány do rozvoje horských areálů a jejich rozšíření vč. kompletní infrastruktury - typicky místní komunikace,nové sjezdovky a umělé zasněžování.

Zjednodušeně řečeno , nejdříve jsme na horách necháme vybudovat rozsáhlá relaxační centra (schválně nepíši turistická protože s turistikou nemají nic společného) , nataháme sem kvanta lidí a dáme jim do ruky technické prostředky umožňující průniky do nejcennějších částí chráněných území.

Máslo na hlavě má zčásti i AOPK/SCHKO , které dávaly povolovačky na vše jak na běžícím pásu a teď se diví.

Teď bude každá dobrá rada vzácná. Osobně bych se přimlouval za řešení problematiky tak jak se to dělat má.
Společné sezení státní správy, samosprávy , KČT , ekologických spolků v jednotlivých regionech. Výstupy zpracovat do podkladů pro úpravu metodik , příp. vyhlášek MŽP/AOPK + MMR ČR.
Do té doby bohužel musíme dát na restrikci -- pokuty a zákazy ---
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

19.1.2021 13:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ale vždyť právě teď jsou tyto centra i hotely zavřené..
Skialpy jako samotné nikomu nezakážete.. Autem se do hor dalo dostat i dřív..
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.1.2021 12:29
Už jsem to psal jinde. Je to drsné, ale odstrašující. Jeďte na lavinový
svah, ale nepočítejte se záchranou! To bude teprve adrenalin se spoléhat
pouze na sebe a své "věrné" kamarády stejného ražení, nevolat HS a na
jaře posbírat mrtvé jako třeba v Himalájích. V Evropě zachraňujeme blbce
za cenu životů zachranářů i tam, kde je to zcela zakázané a nebezpečné.
V zákazech vjezdu vozidla znesjízdnit a nechat odtáhnout na náklady
přestupců, pro které bude největším trestem zjistit, že mají auto ve
skladu a dostanou ho zpět po zaplacení pokuty a veškerých nákladů.
Být mladší, tak nabídnu prostory k uskladnění, odtahy vozidel a
vydáním až po zaplacení všech výloh a pokut. Za týden budu bez práce
a silnice bez vozidel zaparkovaných v zákazech. Zákaz má být tabu
a za ním nesmí kompromisní řešení existovat, včetně zákazu vstupu
na rok do oblasti při opakovaném porušení předpisů. Bez toho se to
nezmění nikdy a vždy se najdou lumpi, kterým zákaz nic neříká. Ono
si tu demokracii mnozí spletli s anarchií a občanská neposlušnost je
hrdinství. To ale dopadneme špatně a už se to projevuje při různých
demonstracích a výše popisovaným chováním v přírodě.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.1.2021 14:24
Pokuty nic moc nevyřeší. Vniknutí do zakázáné zóny bych postavil na úroveň trestného činu a přistiženým by, kromě hodně mastné pokuty nebo vězení, hrozilo i zabavení lyží, sněhových skůtrů a podobně. A z prodeje zabavených věcí bych financoval provoz těch rezervací.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.1.2021 15:33
Dvojice mladých lidí v sobotu večer málem zmrzla v horní části Obřího dolu v Krkonoších, trojice dalších turistů zabloudila na Kozích hřbetech. Nezahynuli jenom díky rychlému zásahu záchranářů. Podle horské služby byli turisté v zasněženém horském terénu mizerně obutí a oblečení nebo bez patřičné výstroje. /dnes na Seznamu/
Tak to dnes mezi mladýma chodí...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.1.2021 15:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není jenom o dnešních mladých lidech. Za totáče jsem pracoval v jedné instituci, která pravidelně organizovala výjezdní zasedání nad přehradou Šance. Jedno zasedání se konalo v zimě, kdy bylo na horách snad -15 stupňů. Navzdory tomu, že všichni věděli, že se mají pořádně obléci, jedna naše kolegyně se nastrojila tak, jako by šla v Ostravě na diskotéku. Měla štěstí, že tehdy ji při výšlapu na místo konání akce našli hrázní a ti ji k nám dovezli. Jinak by asi někde zmrzla. Jinými slovy, blbci se najdou v každé době.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist