Od začátku roku přijala pražská záchranná stanice 3480 zvířat
"Zhruba 60 procent živočichů se podaří vyléčit úplně a vrátí se do přírody. Některým zůstane handicap a musejí zůstat v zajetí natrvalo. A některé zvířata jsou bohužel zraněná tak vážně, že musí být utracena. Považujeme ale i to za pomoc, protože bez lidského zásahu by tato těžce zraněná zvířata umírala v přírodě i několik dní," uvedla Fišerová.
Mezi nejčastější důvody, kdy se zvíře dostane do záchranné stanice, patří poranění po srážce s autem a po nárazu do skla nebo pokousání jiným zvířetem. Kvůli poranění se do stanice dostane až 40 procent zvířat, stejný podíl tvoří malá a nesamostatná mláďata, která osiřela nebo vypadla z hnízda.
"Každé roční období má svá specifika a pacienti naší záchranné stanice většinou přesně kopírují to, co se právě děje v přírodě," sdělila Fišerová. Na podzim se tak ve stanici starají především o ježky, netopýry a labutě, které patří i mezi nejčastější pacienty v zimě, protože se stahují do Prahy z širokého okolí.
V průměru zde pečují o 110 druhů zvířat, z nichž většinu tvoří ptáci a zhruba třetinu savci. Mezi nejčastější pacienty patří ježci, poštolky, labutě, netopýři, kachny, rorýsi a kosi, ale občas se zde objeví sokol stěhovavý, kvakoš noční, plch velký nebo sovy.
Při nálezu zraněného volně žijícího živočicha Fišerová doporučuje zkontaktovat záchrannou stanici a poradit se, jaká pomoc je v dané chvíli nejlepší. Zda se o poraněné zvíře zvládne postarat nálezce, nebo je potřeba výjezd pracovníků stanice.
Záchranná stanice pro volně žijící zvířata Lesů hlavního města Prahy je členem Národní sítě záchranných stanic. V současné době funguje v provizorních podmínkách areálu v Jinonicích. Hlavní město zde plánuje projekt výstavby nového zázemí záchranné stanice, které by mělo odpovídat tomu, že pražská záchranná stanice je nejvytíženější stanicí v Česku.
reklama