Podíl dřevostaveb by mohl stoupnout ke 30 procentům. Zájem by mohl být i o domy typu tiny house
Autorem domu a vítězem studentské architektonické soutěže je František Exner ze stavební fakulty ČVUT. Právě domy typu tiny house jsou podle Hoffmanna jednou z variant, kam se může stavebnictví ubírat. Obecně vidí velký prostor pro růst podílu dřevostaveb, třeba i proto, že zdražuje pracovní síla a je nedostatek řemeslníků. Dřevostavby je možné vyrobit přímo v závodě a poté je na místo přepravit a smontovat. Zásadně také stoupá důraz na udržitelnost a recyklaci.
Podle něj firma letos čekala výraznější pokles stavebnictví, ale některým značkám se naopak daří i velmi dobře. "A myslím, že ani ten příští rok nebude ve výrazném propadu nebo že by měla nastat dramatická změna. Dneska už víme, že se začínají prodávat byty, poptávka se trochu oživuje," řekl Hoffmann. Dodal, že nadále jsou ve stavebním útlumu rodinné domy. Větší oživení této výstavby očekává až koncem příštího roku nebo začátkem roku 2026. "Ale rozhodně nehrozí, že by se nestavělo," doplnil.
Rigips v ČR vyrábí od roku 1999. Přibližně polovina produkce míří na export, z toho nejvíce do Švýcarska, dělá například sádrokartonové desky, omítky, štěrky a podhledy. Skupina Saint-Gobain podniká v oboru stavebních materiálů.
V Rigips v ČR pracuje 110 lidí. Spadá pod Saint Gobain Constraction Products s ročním obratem kolem sedmi miliard korun a ziskem kolem jedné miliardy korun. Saint Gobain Constraction Products má zhruba 1500 zaměstnanců. Celkově skupina Saint-Gobain v ČR zaměstnává na 4500 lidí, má roční obrat asi 25 miliard korun a 14 výrobních závodů. Celosvětově zaměstnává na 160 000 lidí v 75 zemích. Navrhuje, vyrábí a distribuuje materiály a služby pro stavebnictví a průmysl.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Lukas B.
7.9.2024 20:52 Reaguje na smějící se bestiemyšlenka "amerických" dřevostaveb "two by four" je úplně jiná, než je (byla) myšlenka tradičních solidních staveb evropských. ta dřevostavba se strašně rychle a strašně lacino postaví, a holt po poměrně krátké době (dle klimatických podmínek a údržby, může to být patnáct ale taky sedmdesát let) shnije, strhne se, odveze se "do pryč" a postaví se znovu. naprosti tomu do toho solidního kamenného baráku se každých třicet let vlítne s majzlíkama a udělá se komplet nová koupelna, záchod a kuchyň. každý z přístupů má svoje.
no a pak jsou ty "týnyhauzy". to domy rozhodně nejsou, neboť zpravidla nesplňují "obecné požadavky na výstavbu" (a i když je to na kolečkách, tak je to výrobek plnící funkci stavby, ergo stavba). nicméně komu se to líbí, nechť si v tom bydlí. jako letní domeček pro hosty na zahradě - proč ne.