Podle DSZ je uříznutí nosorožčích rohů neetické a pobuřující, podle ochránců je lepší nosorožec bez rohu, ale živý
Řídící výbor Demokratické strany zelených (DSZ) poslal Ekolistu prohlášení, ve kterém odsuzují týrání a znetvořování zvířat, "byť za rádoby chvályhodným účelem". DSZ dále píše, že je tímto krokem pobouřena a považuje jej za neetický a porušující práva zvířat.
DSZ dále vyslovuje nepochopení pro to, že ZOO ve Dvoře Králové počítá s tím, že nedokáže svá zvířata uhlídat před pytláky, a raději jim rohy uřízne. "Zajištění bezpečí zvířete vězněného a zbaveného svobody v pro něj netradičním prostředí by mělo být základem fungování ZOO. Namísto zajištění či posílení ostrahy přistoupí raději k preventivnímu uříznutí jeho ikonického rohu, a tím ke zhyzdění zvířete. Přitom ZOO je jediné místo, kde by mělo být možné vidět nosorožce v plné kráse," stojí v prohlášení DSZ. DSZ se obává, aby se z tohoto případu nestal precedent a nedošlo k upravování zvířat i v ostatních ZOO v ČR.
Podle Jana Stejskala ze Zoo Dvůr Králové je uříznutí rohu jen jedním z opatření a není pravda, že by zoo rezignovala na posílení ostatních prvků bezpečnosti včetně ostrahy. Smyslem zkrácení rohů je pytláckému útoku předejít. "Ono to moc nezaznívá, ale pokud dojde k přepadení naší zoo, pak půjde i o lidské životy," říká Jan Stejskal. Pytláci jsou totiž motivováni vysokou výkupní cenou, kterou za upytlačený roh na černém trhu získají, a zoo si naopak chce svá zvířata ohlídat. "Pytláci, kteří si jdou pro roh, už mají zbraň a jsou rozhodnuti zabíjet. Ti se asi před hlídači nezastaví," myslí si Stejskal. Pokud bude o zoo známo, že její nosorožci rohy nemají, ochrání se jak lidské životy, tak i životy vzácných zvířat. Uříznutí rohů za to podle zoo stojí. "Pro nás rohovina žádnou cenu nemá, zato živá zvířata mají cenu nevyčíslitelnou," dodává Stejskal.
Co se týče nařčení z týrání zvířat, to Jan Stejskal odmítá s tím, že odříznutí je prováděno šetrně a zvířata nebolí. Ze zdravotního hlediska uříznutý roh zvířatům nevadí. A dodává, že pokud se v budoucnu situace zklidní a nebude hrozit riziko zabití zvířat kvůli rohovině, nechají se rohy zase dorůst.
Na obranu postupu dvorské zoo se staví i některé organizace Českého svazu ochránců přírody. Na očekávání DSZ, že v zoo by měla být zvířata k vidění v plné kráse, odpovídá David Číp z ČSOP Jaro Jaroměř, že je lepší vidět nosorožce bez rohu než nevidět žádného. Podle něho je řada reakcí na uříznutí rohů hysterická a nebere v potaz podstatu problému. Za ochránce přírody sepsal David Číp komentář Řezat nosorožce, nebo raději ředitele zoo Dvůr Králové?
reklama