https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/poradatele-bezeckych-zavodu-chteji-byt-ekologictejsi-tridi-odpad-omezuji-jednorazove-plasty
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pořadatelé běžeckých závodů chtějí být ekologičtější - třídí odpad, omezují jednorázové plasty

4.5.2025 01:40 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Ekologické běžecké závody už nejsou výjimkou. Pořadatelé hledají cesty, jak sportovní akce udělat šetrnější k přírodě. Například ve Skandinávii se již konají takzvané "zelené" běžecké závody. Podobný přístup k pořádání velkých běžeckých akcí se v posledních letech stává samozřejmostí i v Česku. ČTK to řekli zástupci organizace RunCzech.
 
Ve městech, kde lidé závodí, se zavádějí opatření ke zmírnění dopadů na životní prostředí. Například se jedná o důsledné třídění odpadu, přes omezení jednorázových plastů až po využívání elektrovozidel. Pořadatelé z RunCzech očekávají, že trend na ekologičtější přístup nadále poroste.

"Běh sám o sobě představuje 'zelenou' aktivitu, a proto jsme přesvědčeni, že pozitivní dopady na město a jeho život převládají nad určitým nepohodlím v podobě některých dopravních uzavírek či omezení provozu MHD, které běžecké závody ve městě přinášejí," řekl za RunCzech marketingový ředitel Jiří Nečásek. V neděli se v Praze uskuteční maraton, který organizace pořádá.

Závody jsou v současné době doprovázeny důsledným úklidem celé trasy, která je vyčištěna bezprostředně po doběhu posledního běžce. Veškerý odpad je dopraven na překladiště, kde se dále třídí – papír, bioodpad nebo směsný odpad míří k dalšímu využití, například do papíren, bioplynových stanic či spaloven.

Jedním z konkrétních kroků je podle Nečáska omezení těžko recyklovatelných materiálů. "Na tratích už běžci nenajdou osvěžovací houbičky ani izotermické fólie v cíli. Startovní balíčky nejsou baleny do plastových pytlíků, ale do znovupoužitelných obalů, a slevové kupony partneři závodů převádějí do elektronické podoby. Většina dokumentů a informačních materiálů je dostupná on-line," popsal.

V některých zemích funguje systém, kdy si závodníci nosí na závody své vlastní láhve či kelímky. Podle Nečáska je v Česku ale zatím náročné systém, kdy by si běžci nosili vlastní láhve, zavést. "Pro většinu účastníků to není komfortní, a zdržení na občerstvovacích stanicích by mohlo ovlivnit jejich výkon," uvedl.

Složitější je vyčíslit celkovou uhlíkovou stopu běžeckých závodů. "Jsme v jednání s odbornou agenturou, která se na podobné výpočty specializuje," dodal Nečásek s tím, že ekologické závody neznamenají jen provozní opatření, ale i širší kontext. V ideálním případě se běžci stanou součástí maratonské turistiky, kdy závod kombinují s delším pobytem, čímž podporují udržitelný cestovní ruch.

Organizace RunCzech pořádá mimo jiné pražský půlmaraton a maraton. Mezi další závody v Česku s ekologičtějším přístupem patří například extrémní horský závod Beskydská sedmička (B7), kde si závodníci mohou donést vlastní kelímek či si od organizátorů půjčit zálohovací a vodu si načepovat z barelů po trase. Startovní balíčky pořadatelé balí do textilních tašek namísto plastových. Zároveň si každý závodník musí vzít vlastní pytlík na odpadky, jelikož odpadkové koše jsou k dispozici pouze v údolích.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

4.5.2025 08:53
Pokud po závodě vše uklidí, je to chvályhodné. Obvykle to nikdo nedělá a motoristické závody ani ten vyprodukovaný CO2 uklidit neumí.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

4.5.2025 09:23
Do čehopak asi zabalí Tatranky a musli tyčinky .... demagogie.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

4.5.2025 16:14 Reaguje na Emil Bernardy
zpravidla je to v AL obalu ale jinak bych řekl, že je možné použít plastové dózy s vakuovou technologií. Vratné.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.5.2025 06:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já běhával 50km s tatrankou v kapse.Ne v dóze.... To jsou rady.Pane Jaroslave,pardon,Vy jste snad ještě neviděl Tatranku.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

5.5.2025 06:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já běhával 50km s tatrankou v kapse.Ne v dóze.... To jsou rady.Pane Jaroslave,pardon,Vy jste snad ještě neviděl Tatranku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.5.2025 09:38
Podíl sportovních akcí odpadky na znečištění životního prostředí je zcela
v něčem jiném, než v pár kelímcích a obalech od kalorických "bomb". Jde
tu o dopravu často z celého světa nejen závodníků, ale i diváků. Jde tu taky o různé jednorázové poutače, nafukovací slavobrány, zábrany dělící závodiště od diváků a o materiálově a energeticky náročná sportoviště.
V létě se mrazí ledové plochy, v zimě se vyhřívají fotbalové trávníky,
pro lyžaře se vyrábí umělý sníh a vše na úkor přírody jak energeticky,
tak záborem přírody. Těch pár kelímků a obalů to už nezachrání. Osobně
už nefandím zkomercionalizovanému sportu, jež se zvrhl z radosti z pohybu
a radosti z vítězství na odměnu za vítězství a za sponzorství oplátkou
za reklamu. Vrcholový sport je plný podvodů, dopinku a jiných negativ
majících k původní olympijské myšlence sakra daleko. Nemíním tak řešit
odpadky pocházející z občerstvení sportovců, ale je třeba řešit sport
jako celek, zda má svůj původní smysl a nebo již zcela jiné poslání.
Je to jako s postihováním trempů za stan a povolovat stavby hotelů,
sjezdovek a horských silnic pro jejich motorizované návštěvníky. Řešit
marginální věci je pro řešitele méně náročné a pro chlubení postihováním
porušení zákonů snazší. Pochválí se pár kelímky posbíranými po závodech
a neřeší lety závodníků přes celou zeměkouli a užívání dopinku, který
u bohatších předběhl nezjistitelností dopinkovou kontrolu. Tady vznikají
zcela jiné škody ze zbytného cestování a škody na duši sportovců a diváků,
kteří dosud věřili na ryze sportovní úspěchy. Klidně můžete fandit svým
nadopovaným idolům sportujícím pouze pro zisk, ale já zastávám názor, že
jsou mi milejší výkony amatérských sportovců sportujících pro své zdraví
a radost z pohybu a čestného vítězství bez dopinku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist