Poslanci hledají správnou definici zahrádkářství. Návrh zákona ukotvující jeho prospěšnost jde do třetího čtení
Na přijetí zákona naléhal v polovině září také premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanci by podle jeho tehdejšího vyjádření měli schválit zahrádkářský zákon, a nikoli stále řešit epidemii covidu-19. Schválení zákona by podle něj bylo krokem k soběstačnosti Česka v pěstování ovoce a zeleniny.
"Češi jsou národ zahrádkářů a chatařů a víme dobře proč, co nám to přináší. Není nad ten pocit, když si něco vypěstujete sami, nebo když se zbavíme paneláku a zvelebujeme si zahrádku nebo chatku," řekla poslankyně SPD Monika Jarošová.
Zemědělský výbor chce změnit definici zahrádkářské činnosti tak, aby se nevztahovala pouze na navrhovaný zákon, ale měla širší platnost. V pasáži, že jde o činnost veřejně prospěšnou, chce vypustit slova o tom, že je ale určená jen pro vlastní potřebu a potřebu svých domácností. Podle vyjádření vlády jde o vnitřně rozporné ustanovení. Jen těžko může být za veřejně prospěšnou považována činnost, která primárně slouží k uspokojování vlastních potřeb, a nikoli širších potřeb veřejnosti, poznamenala vláda. K návrhu jako celku však zaujala neutrální postoj.
Pavel Kováčik (KSČM) chce ve svém pozměňovacím návrhu rozšířit definici zahrádkářské činnosti jako veřejně prospěšné činnosti. "Veřejná prospěšnost zahrádkářské činnosti spočívá především v zajištění vlastního zdroje zásobování, nabídce čerstvých přebytků v blízkém okolí, zúrodňování půdy, využívání rostlin v městských nebo venkovských zástavbách a propagaci zahrádkářské činnosti mezi veřejností," stojí v jeho návrhu.
Zákon chce Kováčik doplnit i o paragraf upravující kulturní hodnoty zahrádkářské činnost a jejich zachování. Chce zakotvit, že tradiční pěstování v České republice nepůvodních rostlinných druhů, které specifikuje, je součástí životního stylu pěstitelů a má nesporný celospolečenský význam.
Zemědělský výbor chce vypustit paragraf, který stanoví, že některé úřady a obce mohou zahrádkářům přenechat pozemky k užívání. Vláda upozornila na to, že pokud by instituce nepřenechaly pozemek za tržní ceny, bylo by nezbytné posuzovat, jestli nejde o veřejnou podporu podle předpisů EU.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Státní pozemkový úřad a obce měly podle návrhu zohledňovat při sjednávání pachtu skutečnost, že zahrádkaření je veřejně prospěšná činnost. Parlamentní institut však už dříve upozornil na to, že tato úprava je neslučitelná s právem EU. Zemědělský výbor chce proto i toto ustanovení vypustit.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
Miroslav Vinkler
3.12.2020 20:28Jan Šimůnek
4.12.2020 07:11 Reaguje naSvatá Prostoto
4.12.2020 11:52 Reaguje naHlavně když je zde riziko, že na základě něho nám do toho začnou dřív nebo později kecat.
Za pár let budeme mít sice papír z katastru, ale v reálu budeme na tom hůř jak nevolníci za nebožtíka Voka.
Aby bylo jasno ... to není nic proti podpoře zahrádkaření, například ze strany obcí a podobně. Ale mít zákon pomalu i na splachování ha..u fakt nevidím jako cestu ke štěstí.
Jiří Daneš
4.12.2020 13:23 Reaguje na Svatá ProstotoJiří Daneš
4.12.2020 13:24 Reaguje na Jiří DanešSvatá Prostoto
4.12.2020 14:47 Reaguje na Jiří DanešJan Šimůnek
5.12.2020 11:00 Reaguje na Svatá ProstotoRadek Lučan
4.12.2020 15:30Břetislav Machaček
5.12.2020 09:55placených lidí= větší spotřeba= větší poptávka= větší výroba= větší zisky
majitelů firem, obchodníků, dopravců, zaměstnanců = větší spotřeba .....!
I tak lze podpořit ekonomiku, která mimo spotřeby už nic jiného nedokáže.
Takže každý zákon dobrý, aby se ekonomika zase rozjela. Pokud ale zákon
pomůže ke stabilitě zahrádkaření i v tom, že nebudou muset opustit
pronajatou půdu s každou novou místní vládnoucí klikou, která jim zahrady
prodá na výstavbu skladů a montoven, tak jenom dobře. Jsou lidé, kteří
už stěhují za svůj život zahradu na třetí místo a ani to nemají jisté.
A ani na vlastním pozemku ta jistota není, pokud se řekne, že lépe vést
obchvat přes 30 zahrádek, než přes jeden mokřad vzniklý pouhým zanedbáním
drenáží a zanesením koryta sousedního vodního toku. Nic proti takovým
mokřadům, ale je třeba uvažovat i o těch zahrádkářích, kteří tam nechali
kus života i zdraví a mnozí přijdou o smysl života( popis konkrétního
případu).