https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/potvrzeno-zelen-pomaha-dusevnimu-zdravi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Potvrzeno: Zelená pomáhá duševnímu zdraví Video

13.1.2014 01:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přestěhování do zelenějšího prostředí bylo doprovázeno trvalým zlepšením zdravotního stavu
Přestěhování do zelenějšího prostředí bylo doprovázeno trvalým zlepšením zdravotního stavu
Zelená je dobrá pro nervy. Tuhle babskou radu se rozhodli prozkoumat britští vědci. A došli k závěru, že naši předci mají pravdu. Lidé, kteří se stěhují z měst víc do přírody jsou prý zdravější, nejen fyzicky, ale zvyšuje se i jejich duševní zdraví. Podle vědců je to další důvod, proč by města měla pečovat o svoji zeleň a parky.
 

O takzvané "poruše z nedostatku přírody" u dětí, které tráví většinu času v domácnostech a ven vlastně nechodí téměř vůbec, se hovoří posledních deset let. Nově se vědci zaměřili na vztah mezi duševním zdravím a prostředím. Zaměřili se na depresivní poruchy, které jsou nejčastější duševní obtíží středních a vyšších příjmových vrstev.

Starší výzkumy naznačují, že část prožívaných poklesů nálady jde na vrub rozšiřující se zástavbě krajiny. Téměř osmdesát procent světové populace v rozvinutých zemích žije ve městech, které mají tendenci vytlačovat zelené plochy. Další studie předpokládají vztah mezi pocitem šestí a zelenými plochami, nicméně nikdo se dosud nezabýval vlivem přírody na pocity pohody během delšího časového období.

Právě na to se zaměřil Mathew P. White, vedoucí výzkumného týmu, jehož zprávu publikoval časopis Environmental Science & Technology.

Jeho tým zkoumal zdravotní záznamy více než tisícovky lidí, kteří se přestěhovali z měst na venkov nebo naopak, z volnější krajiny do městského prostředí. Výzkumníci pozorovali změny zdravotního stavu v nových podmínkách během tří let. "Přestěhování do zelenějšího prostředí bylo doprovázeno trvalým zlepšením zdravotního stavu. To naznačuje, že snaha o rozšiřování přírodních zelených ploch ve městě by měla mít trvalý pozitivní dopad na zdraví populace," říká výzkum.

U lidí, kteří se vystěhovali z měst, bylo celkové skóre duševního zdraví vyšší ve srovnání s dobou před přestěhováním, a to po všechny tři roky. Nejnápadnější zlepšení vykazovali studované subjekty druhý rok po přestěhování. Naopak lidé, kteří odešli do měst, vykázali pokles duševního zdraví. Nejsilnější byl v roce přestěhování, v dalších letech bylo zhoršení mírnější.

Podle sociálních psychologů se prokázalo, že pozitivní vliv změny prostředí za zelenější nemá jen okamžitý dopad na duševní zdraví, ale že tento efekt je dlouhodobý.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist