https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/pozary-v-kalifornii-letos-zrejme-opet-znicily-tisice-sekvojovcu-obrovskych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požáry v Kalifornii letos zřejmě opět zničily tisíce sekvojovců obrovských

23.11.2021 11:56 | SACRAMENTO (ČTK)
Sekvojovce obrovské jsou největšími stromy na Zemi co do objemu a vyskytují se pouze v několika desítkách hájů na západní straně pohoří Sierra Nevada.
Sekvojovce obrovské jsou největšími stromy na Zemi co do objemu a vyskytují se pouze v několika desítkách hájů na západní straně pohoří Sierra Nevada.
Lesní požáry v americkém státě Kalifornie letos spálily tři až pět procent všech sekvojovců obrovských, neboli 2261 až 3637 těchto vzácných stromů. S tímto odhadem přišla minulý týden americká správa národních parků. V součtu s loňským rokem tak mohla být podle agentury AP zničena až skoro pětina exemplářů nejmohutnějšího stromu na světě.
 

Loňská sezona požárů byla v tomto směru ještě výrazně ničivější než ta letošní, když podle oficiálních čísel shořelo mezi 7500 a 10 400 sekvojovci obrovskými. Jejich celková populace se letos odhadovala na zhruba 75 000 kusů a správci mají obavy, že v důsledku škod z posledních dvou sezon a let 2015 až 2017 se v částech národního parku Sequoia porosty nebudou schopny samy obnovovat.

Sekvojovce obrovské jsou největšími stromy na Zemi co do objemu a vyskytují se pouze v několika desítkách hájů na západní straně pohoří Sierra Nevada. Požáry těmto stromům, které mohou narůst do výšky až 90 metrů, do jisté míry prospívají, neboť plameny vyčistí půdu kolem stromu a zlikvidují ostatní dřeviny, které s těmito giganty soupeří o sluneční paprsky. Sekvojovce byly kdysi považovány za takřka ohnivzdorné, nyní jsou však v ohrožení v důsledku rostoucí intenzity požárů spojené s klimatickými změnami.

"Mohutné požáry, které dosahují takového žáru a takových výšek, aby zabily tolik sekvojovců obrovských, podtrhují dopady klimatických změn," napsala AP. Připomenula, že v loňském i letošním roce lesní požáry v Kalifornii spálily vždy větší území než v kterémkoli z předchozích roků. Státní lesnický úřad Cal Fire za aktuální sezonu požárů hlásí asi 12 500 spálených kilometrů čtverečních, což je plocha odpovídající skoro šestině rozlohy České republiky.

Dvojice ohňů s názvy KNP Complex a Windy letos zachvátila přes 25 hájů se sekvojovci obrovskými. "Alarmující realita je taková, že jsme byli svědky další velké ztráty v rámci konečné populace těchto ikonických stromů," komentoval následky šéf národních parků Sequoia a Kings Canyon Clay Jordan. "Jakkoli úchvatné tyhle stromy jsou, nemůžeme je brát jako samozřejmost. Chceme-li zajistit, že tady budou i pro naše děti a vnoučata a pravnoučata, nemůžeme být nečinní," dodal.

Nepříznivý trend z posledních let by vzhledem k vývoji globálního klimatu a sucha za západě Spojených států mohl pokračovat, uvádí zpravodajský web Axios. Podotýká, že z 20 nejhorších lesních požárů v dějinách Kalifornie hořelo 14 od roku 2010, zatímco šest ze sedmi největších ohňů zasáhlo nejlidnatější americký stát za poslední dva roky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

24.11.2021 09:23
za tisíce let co tyto stromy žijí je nic nespálilo a dnes když jsou požáry užitečné a je jich prý mnohem méně než v minulosti ,stromy nepřežily,
není to divné?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist