https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/predsedove-kdu-csl-top-09-a-ano-navrhli-v-ramci-novely-o-ochrane-prirody-zakazat-lov-norovanim
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Předsedové KDU-ČSL, TOP 09 a ANO navrhli v rámci novely o ochraně přírody zakázat lov norováním

23.4.2025 19:43 | PRAHA (ČTK)
Liška obecná.
Liška obecná.
Sněmovna možná zakáže lov norováním, tedy způsob lovu lišek a jezevců vyháněním z jejich nory pomocí psů. Navrhli to předsedové KDU-ČSL a TOP 09 Marek Výborný a Markéta Pekarová Adamová v rámci novely o ochraně přírody, která má umožnit vznik Národního parku Křivoklátsko. Stejný cíl sleduje i další návrh předsedy ANO Andreje Babiše, který chce stejně jako šéfka dolní parlamentní komory zakázat chov lišky v zajetí kvůli výcviku loveckých psů.
 
Zákaz měl být původně součástí zákona o myslivosti, jeho první kolo schvalování ale v lednu zablokovala opoziční hnutí ANO a SPD. Myslivecká novela by měla uzákonit to, že myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Při nesplnění minimální hranice lovu dostanou pokutu. Důvodem minimálního odlovu jsou škody, které přemnožená zvěř působí.

Odpůrci norování považují tento způsob lovu za zastaralý a marginální. Menší ambice měli poslanci SPD, kteří by chtěli zákonem zakázat lov lišky norováním v období mezi 1. březnem a 30. červnem, tedy v době, kdy jsou liščí samice březí nebo kojí mláďata. S tím už počítá vyhláška ministerstva zemědělství.

K návrhu Pekarové Adamové ohledně zákazu chovu lišek se kvůli její absenci připojil Michal Zuna (TOP 09), který navíc navrhoval odebrat myslivecké stráži právo zastřelit toulavé psy a kočky. Podobně za nepřítomného Babiše návrh předložila Jana Hanzlíková (ANO).


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.4.2025 20:02
Njn, vyhánění čerta ďáblem... Vyhánění lišky z nory je ta nejmírnější forma stresu pro lišku, která je na povrchu ulovena. Tato salámová metoda ochrany lišky způsobí, že počty mnoha (i ohrožených) druhů se ještě sníží. Zřejmě série článků o sovětských domestikátorech této chytré šelmy způsobila, že za chvíli bude vyškrtnuta ze seznamu lovených druhů.

Ta vlastnost je opravdu věčná...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.4.2025 07:48 Reaguje na Karel Zvářal
myslivost je téma samo pro sebe obecně to vnímám, že zchátrala a zlenivěla...
ten návrh myslivcům nepomůže... Lišku preduje vlk, medvěd či jezevec... budeme tu mít zase více jiných... možná a nebo lišku na každém rohu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2025 08:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
S jezevcem se liška "domluví", medvěd na ni nemá, před vlkem uteče do nory. Myslivost je dnes úplně jiná, než "za starých časů" - a to i vlivem neziskovek, ale i celkovému úpadku společnosti. Co taky čekat v Narubystánu, že...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.4.2025 08:39 Reaguje na Karel Zvářal
Když už, tak rys, pro kterého je potravní konkurent. A zřejmě určitě tomu tak je, neb v místech jeho výskytu na liščí značku či stopu v blátě nenarazím (i když v posledních letech je tam i smečka).
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

24.4.2025 14:11
V připravené "umělé noře" na obnově není nic lepšího na tlumení lišky než norování. "Dobrými" nápady nás goverment zásobuje již dlouhou dobu. Odvážných norníků a zdravých plemen uděláme gaučáky... Vychováme si lišky do tak vysokých stavů, že se budeme obávat vztekliny apod.
Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly... Myslivec je dnes úplný otloukánek ze strany neziskovek s mnohdy pochybným finacováním a velmi malou členskou základnou (mnohdy to jsou jednotlivci a rodinné skupiny, který z toho mají prospěch).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

24.4.2025 14:52 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Rozšíření vztekliny nebo svrabu je cesta k ekologizaci přírody a krajiny. Myslivci svým neuváženým lovem a vakcinací toto vymítili, a je žádoucí toto napravit. Ekologii zdar a myšlení zmar!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

25.4.2025 09:27
Kdysi bylo běžnou praxí vyhánění lovených lišek z nor vykuřováním. Nenastával boj lišky se psem, nebylo třeba chovat lišky k výcviku norníků
a nehrozilo ani "zazdění" norníka jezevcem. Bylo to levné, rychlé a účinné. Podotýkám, že to bylo pouze vykuřování a nikoliv plynování otravnými plyny. Mi osobně se v boji s hryzci a hraboši osvědčily zapálené sirné knoty, jež
spolehlivě vyženou hlodavce z již obydlených nor a přinutí je hloubit nové.
Ty jim opět vysířím a unavení opouštějí místo, kde si neodpočinou ve svých
norách a musí budovat stále nové. U lišek to může být účinné rovněž, když
budou muset hloubit stále nové a nové nory bez možnosti se v nich usídlit
na desítky let, jako nyní. Je zajímavé, jak razantně lze postupovat proti
potkanům ve městech, ale u jiných zvířat je to považováno za nehumánní.
Nezastávám se potkanů, ale pozastavuji se nad selekcí zvířat při jejich
likvidaci. Při ptačí chřipce se s drůbeží zachází jako s hnojem, když
je živá házená do kontejnerů s plynem a nikdo z ochranářů se nad tím
nepozastavuje, ale zaplynování nory škodící lišky je trestný čin.
Odpovědět
am

29.4.2025 09:46 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháčku, vím že je to offtopic, ale mohl byste popsat jak jste to vykuřování sirnými knoty prováděl?

Mám za zahradě (nejspíš) kromě hrabošů i hryzce. Zahrada je tzv. vzdálená, tj, není u domu, stavuju se tam 1x-2x do týdne. Pasti pokud se do nich něco chytí mi odnáší liška, jedy kvůli sovám používat nechci. Zahrada je u lesa, docela velká ca 3500 m2.

Zejména by mě zajímalo, kam ten zapálený knot umístit - jestli do východu z chodby, nebo do takové té vodorovné chodbičky těsně pod povrchem. A jestli je potřeba pak ty výchozy z nor nějak zakrýt, plachtou, drnem atd. Případně kolik těch knotů na jakou plochu jste používal. Se sirnými knoty ani svícemi nemám zkušenost, uvítala bych jakoukoliv adu vycházející z reálnéhopoužití. Děkuji.
Odpovědět
am

29.4.2025 09:51 Reaguje na
promiňte, v posledním řádku má být samozřejmě "radu vycházející z reálného použití", mám revma a hůř ovládám prsty.
Odpovědět
Ra

Radek

25.4.2025 11:48
Hlavně že ochranářům , ministrům a poslancům , abych byl spravedliví musím dodat některým . Nevadí že se celoročně loví vodící bachyně . Zvěř spárkatá do dvou let a srnčí zvěř v noci za pomoci termovizních zaměřovačů , kdy nejde poznat spolehlivě pohlaví , věk ani vitalita . Jakoby srnče bez mámy při umírání hlady netrpělo , nebo sele či snad muflonče . Přitom při norování zabije v noře vycvičený pes liščata během chvíle , zatím co sele , nebo srnče bez mámy umírá několik dní .
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.4.2025 09:02
Celá ta rádobyEKO komedie není z hlav podobných výše diskutujícím,ani předsedů KDU-ČSL, TOP 09 a ANO , ale podle mne od snílků odtržených od reálného života,bez praxe spojené s odpovědností,tedy aktivzmus.Organizovaný,media,právníci......nátlak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist