Prudce rostoucí ceny plynu a elektřiny zdražily pěstitelské pálení
"Bez plynu nic neuvaříme a veškeré naše ceny se odvíjí právě od cen energií. Vždy zdražujeme podle toho, jak nám dodavatelé energií cenu nastaví. Může se stát, že se ceny bude upravovat i během roku," uvedl Jašek, podle kterého zákazníci zvýšení cen většinou chápou. "Občas se zeptají, ale většinou to neřeší, protože cena padesátiprocentního lihu vzrostla o nějakých 12 korun. Na deseti litrech to udělá 120 korun, což není až tak zlé," podotkl Jašek.
Pálenice v Samotiškách zahájila sezonu na začátku července, kdy v kotli skončily ovocné kvasy z třešní. Postupně je vystřídají meruňky, jablka, hrušky a švestky. "Doděláváme pozdní třešně a u nich je kvalita i výtěžnost celkem dobrá. Ani s meruňkami to nevypadá špatné, zákazníci jsou zatím spokojení," uvedl Jašek, podle kterého letošní úroda by při pohledu na obsypané ovocné stromy mohla být slušná.
Lidé v posledních letech s objednávkou pálení ale čekají na poslední chvíli. "Objednávky předem nějaké jsou, ale není jich tolik jako dříve. Ovoce na zahradách je vidět, takže lidé určitě přijdou. Máme celkem velkou kapacitu pálenice a nebude problém zákazníky uspokojit," podotkl Jašek, podle kterého úroda ovoce pravidelně kolísá a hubené roky střídá velmi dobrá úroda, kdy pálenice v Samotiškách jede měsíce na plnou kapacitu od časného rána do pozdních večerních hodin.
Pěstitelská pálenice v Samotiškách ročně vyrobí několik tisíc litrů alkoholu a její produkce je stabilní. Epidemie koronaviru ale podle Jaška v posledních dvou letech výrazně změnila zvyky zákazníků. "Dříve při pálení u nás v klidu poseděli u klobásek. Dnes přivezou kvas, chvíli si popovídají a přijedou až pro hotovou pálenku," podotkl Jašek.
Sezona je v plném proudu i v ostatních pěstitelských pálenicích, kterých celníci v kraji evidují a kontroluji zhruba osm desítek, což je více než 16 procent z celkového počtu pálenic v ČR. Podle Jaška je riziko pokoutného pálení alkoholu i v době rostoucích cen této služby a všudypřítomné inflace malé. "Z domácího pálení strach nemám. Je to časově velmi náročný proces. Když si to lidé spočítají, tak si řeknou, že jim to za to nestojí," míní Jašek.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
Pavel Hanzl
20.8.2022 08:31Jaroslav Studnička
20.8.2022 09:28 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
20.8.2022 10:13 Reaguje na Jaroslav StudničkaJaroslav Studnička
20.8.2022 12:05 Reaguje na Pavel HanzlČlánek je o vlivu vzrůstající ceny energií na provoz pěstitelských pálenice.
V konstantní cenou daně tak zcela irelevantní.
vaber
20.8.2022 09:18ten nejpádnější je, když ostatní zdražují ,proč ne já a spustila se lavina,
to platí naprosto u všeho ,když někdo odhazuje odpadky, proč ne já ,já to nezachráním ,si řekne každý,
změní se někdy takový způsob myšlení ,obávám se že nikdy i když je to naprosto nutné ,aby se něco změnilo k lepšímu
Pavel Hanzl
20.8.2022 10:16 Reaguje na vaberMilan Vítkovič
21.8.2022 09:39 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
21.8.2022 11:37 Reaguje na Milan VítkovičVláda už udělala dost dobrých a důležitých kroků (celá agenda o Ukrajincích včetně jejich zaměstnávání), dokázala přesmlouvat obrovské objemu zemního plynu, udělat smlouvy s Němci i Holanďany, zařídila posílení TALu atd. atd.
Vymyslela sociální tarif pro chudě na energie, pomoc postiženým firmám atd. atd. atd. samozřejmě se málo co člověk dozví.
Jen mám pocit, že to jde pomalu a silně váhavě, pořád kecy a skutek utek. Možná je to taky tím, že jí hází klacky pod nohy zcela destruktivní opopzice, která chce pro nás to nejhorší.
Klíčový problém je ale ten klasický. Žádná vláda ODS nikdy nebyla schopna lidem vysvětlit, co dělá a proč. Dnes je problém v tom, že většina médií vlastní estébák a ostatní lidé nečtou (třeba Respekt, Deník N).
Nedovedu si představit, že by tuhle krizi měl řešit nepolitik tunelář a jeho mafie.
Anyr
20.8.2022 10:56Drahý alkohol, a většina lidové české kultury, která je založena na chlastu a žrádle, je v ohrožení. :D
Milan Vítkovič
21.8.2022 09:46 Reaguje na AnyrMiroslav Vinkler
20.8.2022 11:18Břetislav Machaček
21.8.2022 10:38pálení kořalky se ovoce zkvasí v bioplynce a vyrobí se z něho bioplyn.
Sice s dotací, ale ku prospěchu planety a prý i lidstva, které omezí
spotřebu pálenky. Oni to ti zelení myslí dobře i s lidmi a nejenom s
planetou. Lidi, žeňte je, dokud to pálení kořalky nezakážou a nebo
nezdraží natolik, že to bude luxusní zboží!
Pavel Hanzl
21.8.2022 11:40 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
21.8.2022 12:35 Reaguje na Pavel Hanzlse při ostatních nákladech nevyplácí. Mnohé už pít domácí
pálenky odnaučili a další pomalu odnaučí. Korunka (12) ke korunce a je to při nákladech na dopravu a započtení práce nejdražší alkohol. Samozřejmě píšu o opravdu poctivé pálence a nikoliv o "pravé" moravské pálence z lihu a tresti. Ta
je za pár korun, bez práce a starostí o kvas a výsledek
pálení.
Jaroslav Vozáb
21.8.2022 14:04 Reaguje na Břetislav MachačekPěstitelské pálení je třeba osvobodit od spotřební daně atd nebo zcela legalizovat domácí pálení. Alkohol lze dodanit při uvádění na trh. Nerušit EET v hospodách a stát o nic nepřichází..
Pálenka z ovoce, bude stejně jako olomoucké syrečky pouze pro lidí, kteří si dokáží připlatit za kvalitu. Propal 1 l cca 80-100Kč cena ovoce 150 Kč. Na kšeft to není, konkurence proti lihu z brambor (jemný potravinářský líh max 50kč/l).
... kdo chce jen opici stejně si koupí v supermarketu krabicák jen aby se motal.
Břetislav Machaček
21.8.2022 14:33 Reaguje na Jaroslav Vozábmalospotřebitele a nezrušit EET pro legalizátory
namíchaných kořal nalévaných z kanystrů do litrové
flašky ve výčepu. Vládní strany plní přání svých
voličů a to nejsou nějací vesničani pálící svoji
poctivou pálenku. Jejich voliči jsou jiná sorta,
které se nelíbí jakákoliv kontrola a zdanění jejich
nekalých kšeftů s kořalou míchanou v garážích
i z methylalkoholu.
Petr Eliáš
21.8.2022 16:37Jaroslav Vozáb
21.8.2022 17:48 Reaguje na Petr EliášK metanolu. O tom, že se vyrábí ilegálně alkohol se vědělo ve všech složkách... Dovoz lihu pro výrobu nemrznoucích směsí byl v rozměrech 4x větších než je spotřeba v zimních měsících... Rozdíl mezi metanolem a ethanolem byl cenově na 1 litru (100%) 10Kč, po naředění rozdíl menší než 5 Kč na lahvi 0,5l , kterou prodávali za 100Kč... V jakých objemech to muselo být ...?
Toto se nesmí opakovat. Odnesli to i velmi střídmí lidé, kteří dostali nějakou lahev k narozeninám nebo byli ve špatnou dobu na špatném místě a nemíchali pivo, víno, kořalky a dali si jen vodku (Draka) s džusem aby nebyli za sraba ...
Pavel Hanzl
21.8.2022 17:55 Reaguje na Jaroslav VozábJaroslav Vozáb
21.8.2022 18:41 Reaguje na Pavel HanzlDělali to řadu let, jen si nepřečetli doporučení EU o přidávání metanolu do kapaliny do ostřikovačů a dali to tam 2x nebo někdy i víckrát. 5 Kč rozdílu na lahvi vodky to musel být obrat, když se to vyplatilo riskovat ...
Prohibice v USA u mocnila drogovou scénu. A podpořila výrobu limonád typu cola.
Pavel Hanzl
22.8.2022 11:22 Reaguje na Jaroslav VozábTakže za to může zlá EU a diktát z Bruseli, jak dycky.