Psi, kočky a nepoučení lidé i letos zbytečně ohrožují malé zajíčky
První letošní mládě zajíce donesl svým majitelům v Libčicích pes už 12. ledna. Právě přinesení psem nebo kočkou je nejčastější důvod, proč se malí zajíci do stanice dostanou. Jejich budoucnost je i přes péči záchranné stanice nejistá, přes veškerou snahu, velké procento malých zajíčků z různých důvodů i v péči odborníků uhyne. Přitom stačilo mít psa pod dozorem, nejlépe na vodítku.
Zajíčka v přírodě ale někdy seberou i samotní nepoučení lidé. Domnívají se totiž, že byla opuštěná, nebo na nevhodném místě. "První argument bývá z 90 % procent nepodložený, matka se k mláďatům vrací jednou denně a opět je opouští, je proto nepravděpodobné, aby byla u svých potomků zastižena," vysvětlují ochránci zvířat. Zda si samice vybrala pro kladení mláďat vhodné místo, je podle nich samozřejmě sporné. "Není nic neobvyklého, že se mladí zajíčci objeví uprostřed sídliště, či v centru města. Riziko, které okolí pro zajíce představuje je vysoké, avšak samici vybrané místo nikdo nerozmluví a mláďata se jí velmi často povede vyvézt i v takového lokalitě," dodávají.
Donedávna zveřejňovaný fakt, že pokud se člověk dotkne mláděte savce, matka jej již nepřijme a to je odkázáno na lidskou péči, už byl podle pracovníků stanic mnoha pozorováními vyvrácen. "Na frekventované lokalitě se matka zaječice čichem příliš neorientuje a mládě, kterého se někdo dotkl, většinou neodvrhne. V divoké přírodě na to spoléhat nelze," upozorňují. Pravidlo, že narazíme-li na mládě, nebudeme na něj sahat a místo co nejrychleji opustíme, je tedy podle nich dobré i nadále dodržovat.
Národní síť záchranných stanic sdružuje 30 subjektů a ročně se do jejich péče dostane přes 15 tisíc zvířat. Mláďata tvoří zhruba třetinu přijatých pacientů.
reklama