https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/ptaci-na-novomlynskych-nadrzich-hnizdi-i-na-umelem-ostrove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptáci na Novomlýnských nádržích hnízdí i na umělém ostrově

10.11.2019 00:37 | DOLNÍ VĚSTONICE (ČTK)
Ohrožení rybáci obecní mohou na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku k hnízdění od jara využívat i umělý plovoucí ostrov.
Ohrožení rybáci obecní mohou na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku k hnízdění od jara využívat i umělý plovoucí ostrov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ohrožení rybáci obecní mohou na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku k hnízdění od jara využívat i umělý plovoucí ostrov. Jde o součást opatření, která umožní zvýšení hladiny nádrží o 35 centimetrů. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař. Zahnízdily desítky párů.
 
Umělý plovoucí ostrov pro rybáky na Břeclavsku.
Umělý plovoucí ostrov pro rybáky na Břeclavsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zvětšení zásobního prostoru nádrží je jedno z plánovaných opatření v boji proti suchu. Zvýšení hladiny by ale podle ornitologů mělo za důsledek poškození ptačí oblasti, zaplavení ostrovů s hnízdními koloniemi a zánik mokřadních porostů. Plovoucí umělý ostrov je jedno z opatření, na kterém povodí s ochránci přírody i ornitology spolupracují. Na hladině střední nádrže v oblasti ostrovů Písky je umělý ostrov instalovaný od začátku dubna.

"Toto zařízení bylo navrženo k posílení stávajících hnízdních ploch, rybáci ostrov obsadili okamžitě po příletu ze zimovišť," uvedl Gašpar Čamlík za Českou společnost ornitologickou. Konstrukce, tvar, ponor i přesahy hnízdních ploch nad vodou byly podle mluvčího navrženy tak, aby eliminovaly vliv vln na stabilitu ostrova. Také pro ochranu mláďat před predátory i jejich ochranu před pádem do vody. Už v první sezoně se na ostrově o ploše 18 metrů čtverečních podařilo podle mluvčího odchovat desítky mláďat tohoto druhu. Celkem postupně zahnízdilo ve třech vlnách až 49 párů. "Ještě koncem srpna tu rodiče dokrmovali poslední tři mláďata, ostrov tak byl využit doslova po celou hnízdní sezónu," uvedl Čamlík.

Obdobné betonové plující ostrůvky využívají ptáci k hnízdění úspěšně už několik let například na vodních plochách v Tovačově na Přerovsku či v Hulíně na Kroměřížsku. Usadila je tam společnost Českomoravský štěrk. Podle webu společnosti na ostrůvcích kromě rybáka obecného letos hnízdil i racek chechtavý.

Povodí Moravy chce hladinu střední a dolní nádrže zvýšit o 35 centimetrů, přibylo by zhruba devět milionů metrů krychlových vody. Voda by navíc podle povodí mohla být využívána nejen v zemědělství, ale například i pro nadlepšování průtoku v Dyji pod vodní nádrží. Posloužila by i lužním lesům v oboře Soutok.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.11.2019 07:24
Takových umělých ostrůvků s vysokou a hladkou stěnou by bylo potřeba mnohem více, a to nejen pro rybáky. Racků je dnes zlomeček stavů před padesáti lety. O snížení populace se postaraly lišky, prasata, mývali, norci a vydry. Na písečný ostrov v poho doplavou, ale po hladké stěně neumí vylézt.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist