https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sciencedaily-nejvzacnejsi-ze-vzacnych-zivocichove-ktere-mozna-vidime-naposled
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ScienceDaily: Nejvzácnější ze vzácných – živočichové, které možná vidíme naposled

23.4.2010 09:31 | ČESKÉ BUDĚJOVICE/ROCKVILLE (Ecomonitor)
Wildlife Conservation Society vydala seznam kriticky ohrožených druhů, přezdívaný „Nejvzácnější ze vzácných“, zahrnující skupiny zvířat, které jsou aktuálně nejblíž vyhynutí. Sbírka kriticky ohrožených obsahuje výčet dvanácti ptáků, savců, plazů i obojživelníků. Dosavadní osudy a míra nebezpečí vyhubení jsou u některých dobře známé, zařazení jiných je překvapením. Seznam bude uveřejněn ve sbírce esejů „2010–2011 State of the Wild – Global Portrait“. Informaci přinesl server ScienceDaily.com.
 

Sviňucha kalifornská
Sviňucha kalifornská, nazývaná vaquita, často končí v rybářských sítích jako vedlejší produkt lovu krevet, makrel a žraloků.
Foto: Alessio Marrucci/Wikimedia Commons

Ohrožení jednotlivých druhů se liší. Například „Vaquita“ – sviňucha kalifornská (Phocoena sinus) se chytá do sítí rybářů a tone v nich, zatímco holub Welsův (Leptopitla welsii), národní pták některých domorodců z Grenady, je negativně ovlivněn výraznou ztrátou stanoviště. Většina ostatních uvedených na seznamu trpí především pytláctvím a nezákonným obchodem, jako je tomu u želvy angonoka (Astrochelys yniphora), kterých zbývá méně než 400 exemplářů.

„Seznam poskytuje globální přehled o některých ze světově nejvíc ohrožených zvířat,“ řekl Kent Redford, ředitel Wildlife Conservation Society Institute. „Zatímco na jedné straně působí poměrně depresivně v případě některých druhů, na druhé straně poukazuje na to, že ochranná opatření mohou účinně pomoci záchraně druhů, pokud se těmto opatřením dá šance.“

Seznam „Nejvzácnější ze vzácných“ dál zahrnuje: krokodýla kubánského (Crocodylus rhombifer) – jehož výskyt je v současné době omezen pouze na dvě malé oblasti na Kubě, floridského kapucínového netopýra (Eumops Floridanus) – který byl už považován za vyhynulého, ale podařilo se objevit jednu malou kolonii, buvolce stepního „Hirolu“ (Alcephalus buselaphus buselaphus) – který patří mezi velmi ohrožené africké antilopy, nebo zelenookou žábu (Rana vibicaria) – která byla před pár měsíci znovuobjevena v pralesích Kostariky. Zůstává jich jen několik set.

Seznam uzavírá ostrovní šedá liška (Urocyon litoralis), nejmenší liška ve Spojených státech, přežívá v několika jedincích na kalifornských Channel Islands, tradičně již sumaterský orangutan (Pongo pygmaeus abelii), jehož populace v průběhu posledních 75 let poklesla o 80 %, a langur bělovlasý (Trachypithecus poliocephalus) – v současnosti žije pouze 59 těchto opic na ostrově poblíž Vietnamu.

Seznam živočichů zmiňuje na závěr i pozitiva – dva druhy, které jsou díky ochranářskému úsilí na dobré cestě k obnovení početnosti dostačující k záchraně před vymřením. Populace Roberovy bílé stromové žáby (Litoria caerulea) narůstá díky chovu v zoologických zahradách a koně Przewalského díky reintrodukcím zpět do přírody. „2010–2011 State of the Wild“ obsahuje tentokrát speciální sekci věnovanou dopadu lidských válečných konfliktů na ohrožené druhy a také se zaměřuje na to, jak do obnovy válkou postižených zemí zahrnout druhovou ochranu.

Podle článku Rarest of the Rare: List of Critically Endangered Species zveřejněného na serveru ScienceDaily.com 10. 4. 2010.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist