https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/soukroma-rezervace-bela-chranici-vzacne-louky-na-prostejovsku-se-rozrostla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

„Soukromá" rezervace Bělá chránící vzácné louky na Prostějovsku se rozrostla

4.2.2017 05:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Od železniční zastávky Šubířov dovede výletníky na místo žlutá turistická značka spolu s naučnou stezkou Kladecko
Od železniční zastávky Šubířov dovede výletníky na místo žlutá turistická značka spolu s naučnou stezkou Kladecko
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Chráněný komplex mokřadních i sušších luk Bělá na Prostějovsku je o více než půl hektaru větší. Pozemky postupně vykupuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v rámci kampaně Místo pro přírodu.
 

Rezervace Bělá se nachází v údolí stejnojmenného potoka jižně od obce Kladky. Výjimečná je podle ochránců přírody z několika hledisek. Těsně vedle sebe se tu nachází několik naprosto rozdílných, velmi dobře zachovaných typů luk. Jádro tvoří mokřad ovlivněný nevelkou vápencovou čočkou, a proto je druhově bohatší než jiné mokřadní louky v regionu. Ve stovkách kusů zde roste orchidej prstnatec májový. Kromě něj tu lze narazit na upolíny, suchopýry, silně ohroženou a pampeliškám podobnou škardu ukousnutou i několik vzácných druhů ostřic. Na mokřad navazují sušší louky s hořci brvitými či silně ohroženou ostřici ptačí nožku, pokračují ohcránci přírody. Ze vzácných živočichů tu žijí celoevropsky chránění modrásci bahenní a očkovaný či ohniváček černočárný.

Tzv. bulty tvořené ostřicemi na loukách Bělé
Tzv. bulty tvořené ostřicemi na loukách Bělé
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / ČSOP

Členové ČSOP se o lokalitu starají od roku 1996. Poté, co se nepodařilo prosadit vyhlášení za zvláště chráněné území podle zákona, rozhodli se zde založit tzv. „soukromou rezervaci“. Pozemky od vlastníků vykoupili a lokalitu chrání na základě vlastnického práva. První výkupy proběhly v roce 2005, poslední výkup se týkal plochy 0,62 ha. Dohromady má nyní plocha ve vlastnictví ČSOP 4,3 ha, sdělil Jan Moravec, koordinátor kampaně Místo pro přírodu.

"V současné době je Bělá, stejně jako skoro celá republika, pod sněhem a z výše popsaného toho zde mnoho neuvidíte, i když i tak je malebné údolí Bělé vhodným cílem pro procházku či projížďku na běžkách. Chcete-li vidět nejvíce ze zdejších přírodních pokladů, naplánujte si návštěvu na květen či červen," doporučují ochránci přírody. Od železniční zastávky Šubířov dovede výletníky na místo žlutá turistická značka spolu s naučnou stezkou Kladecko. Podpořit další výkupy přírodně cenných pozemků mohou lidé na kontu veřejné sbírky Místo pro přírodu – 9999922/0800.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist