Starosta Hřenska chce po uhašení požáru co nejdříve otevřít soutěsky turistům
Kdy to bude možné, ale zatím není jasné. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové patří soutěsky k těžko přístupným lokalitám, kam se hasiči dostávají jen s velkými obtížemi. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v pískovcových skalách, řeka tam protéká pod strmými, až 90 metrů vysokými skalami. Ve směru toku řeky je nejdříve Ferdinandova soutěska, část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Pramice do zdejších soutěsek vyplouvají už přes 140 let - nejstarší Ferdinandova soutěska, byla otevřena roku 1881.
Přestože požár majetek obce zdaleka neponičil tak jako povodně, které Hřensko v minulých letech opakovaně zasáhly, podle starosty je mnohem víc devastující zejména pro cestovní ruch a také pro psychiku místních lidí. Sám bydlí v Mezné, kde oheň zničil tři domy. "Jeden z nich je jen 80 metrů od toho mého. Hasiči nám říkali, že Mezná mohla třikrát vyhořet, ale aktivními zásahy k tomu nedošlo. Ale ten vzduch je tam pořád špatný, je prosycený kouřem, je tam taková deka, a když tam člověk chvíli pobývá, tak cítí, že je mu i špatně a musí obdivovat hasiče, kteří tam v tom zasahují," řekl Pánek.
Les v národním parku hoří už osmý den, požár se postupně rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. Své domovy muselo opustit na 200 obyvatel regionu a další desítky turistů a rekreantů. Kdy se budou lidé moci vrátit domů, zatím nedokáže nikdo odhadnout. Pánek věří, že se pak pak vrátí i turisté.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
vaber
1.8.2022 08:31Lukas B.
1.8.2022 09:33 Reaguje na vaberv české republice je poměrně prasecká distribuce daní, a daně, které vzniknou z podnikání v konkrétní lokalitě (od fabrik po hospody) se rozpliznou a nevracejí. turisticky zatížené obce, kde je každý druhý barák hotel, pak buď turistický ruch dotují, nebo se do něj musí aktivně zapojit - a provozovat (třeba) parkoviště, lyžařské vleky a podobně, a tím vydělávají na chodníky, úklid odpadků, kanalizace, čistička a další služby převážně pro turisty. samozřejmě taková obec má rozpočet, a nějak plánuje, a občas si na něco bere úvěr, a ten musí splácet, a tedy výpadek příjmů pro ni může být velký problém.
čili já bych obci Hřensko psí hlavu moc nenasazoval.
jak obecně pomoci turisticky zatíženým obcím? změnit zákony tak, aby z daní vybraných v obci měla obec jasný pevný podíl.
smějící se bestie
1.8.2022 10:54 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
1.8.2022 11:12 Reaguje na smějící se bestiepro začátek by stačilo, kdyby Blbákov A s 212 stálými obyvateli dostával něco z daní placených 142 hotely, restauracemi a obchody fyzicky existujícími v obci, a ne úplně stejně jako Blbákov B s 212 obyvateli kde chcípl pes a pro rohlíky a na pivo se chodí přes les do Blbákova C.