Starosty na Mostecku zajímá proces vyhlášení CHKO
Zástupci obcí v Krušných horách se dotazovali, v jaké etapě je proces možného vyhlášení chráněné oblasti. Podle vedení kraje se nyní čeká, až Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zpracuje příslušné dokumenty.
Ústecký kraj vytvoří pracovní skupinu, která se bude věnovat záměru vzniku chráněné krajinné oblasti, zapojit se mají obce, politici, odborníci. Zvýšenou ochranu přírody v Krušnohoří žádají lidé, kteří pod petici sesbírali 5000 podpisů. Proti jsou některé obce. Ministerstvo životního prostředí společně s agenturou činí kroky, které mohou vést k vyhlášení CHKO.
"Krušné hory jsou jedním z mála českých pohoří bez velkoplošné ochrany. Jsme proto rádi, že ministerstvo spolu s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR se případným vyhlášením CHKO zabývají," uvedl už dříve krajský radní pro regionální rozvoj a venkov a člen petičního výboru Michal Kučera (Spojenci pro kraj).
Závěr včerejšího setkání patřil také tématu odpadů a problematice skladování nebezpečného styrenu na skládce Celio u Mostu. Sudy s vysoce hořlavým styrenem objevili inspektoři na skládce v létě 2021. Projektová dokumentace schválená krajským úřadem a Českou inspekcí životního prostředí popisuje nakládání sudů se styrenovými smolami tak, aby se co nejvíce snížilo riziko ohrožení životního prostředí a zdraví obyvatel. Dnes znovu zaznělo, že podle úřadů lze zpolymerované (tuhé) styrenové smoly uložit do vybudovaných kójí natrvalo, proti čemuž je Ústecký kraj, Litvínov i Most, tekuté styrenové smoly se stočí do třicetilitrových sudů, které dočasně uloží do vybudovaných kójí a postupně převezou do koncového zařízení pro odstranění odpadu. Sudy s obsahem polotuhých/polotekutých styrenových smol bude později možné odvézt do spalovny. V České republice je podle dnešních informací krajského úřadu pouze jedna společnost, která je ochotna odpad spálit.
reklama
Dále čtěte |


