https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/staty-eu-podporily-snizeni-ochrany-vlku-coz-ma-usnadnit-jejich-odstrel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Státy EU podpořily snížení ochrany vlků, což má usnadnit jejich odstřel

26.9.2024 19:35 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Státy Evropské unie podpořily snížení ochrany vlků, což má usnadnit jejich odstřel. Informovala o tom Rada EU, která členské země zastupuje. Opatření odsouhlasili na dnešním zasedání v Bruselu ministři průmyslu.
 
Opatření ale nezačne platit hned, Brusel nyní předloží návrh na změnu stavu ochrany vlka na prosincovém zasedání stálého výboru Bernské úmluvy o ochraně evropské přírody. Jakoukoli změnu Bernské úmluvy musí přijmout dvě třetiny jejích smluvních stran, nicméně vzhledem k tomu, že má návrh podporu celé EU, snížení ochrany nejspíš projde.

Evropská komise (EK) omezení ochrany vlků navrhla už koncem loňského roku. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová tehdy vyjádřila přesvědčení, že je nutné vyvážit ochranu vlků a zájmy chovatelů, kterým vlci ohrožují stáda dobytka. Ochránci přírody návrh kritizovali, podle nich data o vlčích populacích možnost jejich vybíjení neospravedlňují.

Vlci jsou v současné době zařazeni mezi přísně chráněné druhy, jak je stanoveno v příloze II Bernské úmluvy. Smluvní strany úmluvy tak musí tento druh chránit, což se v posledních letech dařilo. Jen na evropském kontinentu se odhaduje, že se vlčí populace za deset let téměř zdvojnásobila (z 11 193 kusů v roce 2012 na 20 300 v roce 2023).

Nárůst počtu vlků nicméně způsobil problémy v chovu hospodářských zvířat. Podle posledních dostupných údajů z členských států se odhaduje, že vlci v EU zabijí každý rok nejméně 65.500 kusů dobytka. Cílem navrhované změny je tedy zařadit vlka mezi pouze chráněné druhy (přesunutím do přílohy III Bernské úmluvy), což bude znamenat mírnější ochranu.

Omezení ochrany vlků prosazovalo zejména Finsko, které má s útoky těchto šelem velké problémy. Potíže ale hlásilo i Slovensko, Švédsko a Rumunsko. Česko opatření rovněž podpořilo.

Bernská úmluva, která byla přijata v roce 1979 a vstoupila v platnost v roce 1982, je mezinárodní smlouvou pod záštitou Rady Evropy. Smluvní strany se v ní zavazují přijmout přísná opatření k ochraně celoevropsky významných druhů planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a jejich stanovišť. Česká republika je smluvní stranou úmluvy od června 1998.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 19:55
No jo, "vybíjení", to se dalo čekat... Prostě diktát vlkofilů skončil, a já si myslím, že to prospěje jiné velké šelmě, a to rysovi. Toho vlci často okrádají o kořist, podobně jako medvěd. O přežití ikony nemám nejmenších pochyb, a strach o naše "sežrané" lesy rovněž ne. Rovnováhu nastolí nejlépe vzdělaný člověk, nechat vše "na přírodě" (kormorán, krkavec, kuna, sumec ("chyť a pusť Otesánka") vede ke katastrofálním škodám, čehož důkazem je úbytek až absence dříve hojných druhů. <>
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2024 20:54 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
JK

Jana K

26.9.2024 20:32
Dohodu o zmírnění ochrany podepsali ministři průmyslu.... podivné. Proč o tom nejednali přímo předsedové svazů chovatelů ovcí z jednotlivých států?
Stanoviště vlka se chrání tak, že se v něm upřednostní dobytčí farmy?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.9.2024 20:49
Co se děje? Že by zase vlci nějakému papalášovi z Brusele sežrali poníka?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.9.2024 20:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1**
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2024 09:16
Že by se po špetkách vracel do vedení EU zdravý rozum? Je to sice pouze
kosmetická úprava, ale alespoň něco, než dosavadní stav, který měl stejně
v některých státech výjimky a funguje tam regulace stav vlků neustále.
Ono to má být pouze v kompetenci jednotlivých států s různými podmínkami
pro život vlků. Pokud se někomu vlci líbí jinde, tak je odtamtud dodat
i k nim, ať ukážou bezproblémové soužití lidí a vlků . Takoví vlci na
předměstí Bruselu by byl pro poslance EU zážitek při ranním běhu a možná
by někteří vytvořili i rekord v běhu a šplhu na strom.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.9.2024 16:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Rozum u papalášů z Brusele nečekejte. Bude to jako je to teď u kormoránů. Papírově se budou vlci moci střílet, v reálu se nic nezmění. Když někdo podá žádost na odstřel, nějaká ekoteroristická neziskovka do toho hodí vidle a byrokracie odstřel nbepovolí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist