https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/stavebni-naklady-na-vymenu-kotle-mohou-byt-i-45.000-kc-zanedbane-domy-zlevnily
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stavební náklady na výměnu kotle mohou být i 45 000 Kč. Zanedbané domy zlevnily

4.9.2024 01:30 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
S výměnou kotlů první a druhé emisní třídy, které je od září zakázáno používat, je často třeba na rodinných domech učinit také drobné stavební úpravy. Náklady na ně se mohou pohybovat zhruba mezi 10 000 až 45 000 korunami. Některé z nich mohou být již zahrnuty v dotaci. ČTK to sdělili zástupci České komory autorizovaných inženýrů činných ve výstavbě (ČKAIT). S končící možností čerpat dotace na nové kotle realitní portál Bezrealitky zaznamenal propad cen domů ve špatném stavu zhruba o pět až 15 procent.
 
"V případě zachování stávajícího paliva se jedná většinou o úpravu komínu a elektroinstalace, neboť moderní kotle mají obvykle zabudovaný ventilátor a elektroniku řídící spalování. V případě použití automatického kotle se musí počítat s úpravou skladu paliva a vyřešit jeho dopravu k podavači kotle," uvedl člen představenstva ČKAIT Karel Kabele. S výměnou kotle může podle něj souviset i úprava otopné soustavy, výměna regulačních ventilů či hydraulické vyvážení.

Typy a tedy i ceny úprav se mohou lišit. Podle členky představenstva ČKAIT Jindry Novotné záleží na stáří stávajícího objektu a původním typu vytápění. Ve starších domech například nemusí vyhovovat komínové těleso. V případě instalace oběhového čerpadla bude nutná instalace přívodu elektřiny. Cena drobných úprav, které jsou podle ní nejčastější, se pohybuje mezi 10.000 až 30.000 korunami. Zřízení jednoprůduchového komínu může stát 30.000 Kč a dvouprůduchového 45.000 korun. Instalace elektřiny může vyjít na zhruba 18.000 korun.

U otopných soustav starších přes 25 let se podle Kabeleho mnohdy zjistí, že zásah není kvůli korozi uvnitř potrubí možný, což může vést k výměně celé otopné soustavy včetně otopných těles. V případě změny kotle na jiný typ paliva je podle něj navíc nutno počítat s dalším stavebními úpravami. V případě plynového kotle je nutné například vybudovat přípojku a rozvod plynu a zajistit odvod kondenzátu napojením kotle na kanalizaci.

V případně nejlevnějších variant se podle Bezrealitky pohybuje výměna kotle kolem 50 000 až 60 000 korun. Ceny nemovitostí ve špatném stavu však klesají výrazně více, upozornil portál. "Bavíme se nejčastěji o domech, které mají průměrnou hodnotu v rozmezí 1,5 až tří milionů korun. Vyznačují se původním stavem, vysokou energetickou náročností a právě desítky let starým lokálním topeništěm na tuhá paliva. Nacházíme je v podstatě po celé republice a od roku 2021 setrvale zlevňují, řekl analytik Bezrealitky Ondřej Strada.

Od září, kdy začal platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy, se snižují takzvané kotlíkové dotace až o desítky tisíc korun. Přesunuly se pod program Nová zelená úsporám Light. Pokud si domácnosti požádaly o dotaci do konce srpna, tak i když nestihly kotel vyměnit, budou k tomu úředníci přihlížet při kontrolách. Nově bude možné od září žádat o podporu na výměnu kotlů bez ohledu na emisní třídu. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že je ještě nutné vyměnit až 150.000 kotlů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

8.9.2024 08:54
Vyměněno údajně přes 60% a výsledek? Na stav ovzduší v podstatě nulový o CO2 je zbytečné mluvit, ale čerpání dotací skvělé, tlak na nervy a peněženky majitelů nemovitostí taky vysoký..... penězovod je skvěle nastaven a zisky nejen topenářských firem a výrobců se skvěle kulatí. To by normální hospodář a strážce státní kasy nevymyslel.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

10.9.2024 11:03
Zavedení elektřiny do kotelny za 18 000 ? To bych chtěl vidět kotelnu, která se starým kotlem neměla zavedenou elektřinu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist