Středočeská města likvidují plevel často bez chemie
Největší středočeské město, Kladno, od nepoužívá chemii od loňského roku. Přístroj, který pracuje s horkou vodou, využívá nejen k odstraňování plevele, ale pracovníci města s ním pravidelně umývají a dezinfikují zastávky, může se používat i na čištění mobiliáře, informovala ČTK mluvčí města Lucie Steinerová.
"Technické služby města Příbram používají na likvidaci plevele parní stroj - trysku o 90 stupních Celsia a lidskou práci ... nepoužívá se žádná chemie," sdělila ČTK na dotaz mluvčí příbramské radnice Eva Švehlová s tím, že se tyto prostředky osvědčily.
Rakovník podle mluvčího Jiřího Cafourka dosud likvidoval plevel převážně chemicky a ve vybraných lokalitách ručně. "Přestože se používá koncentrovaný chemický prostředek, který dle bezpečnostního listu výrobce není toxický ani pro drobné živočichy, hledáme pro příští období náhradu za chemickou likvidaci, prozatím počítáme s omezením chemické likvidace v parcích a na náměstí," uvedl Cafourek.
Podle něj město uvažovalo i o pořízení parních přístrojů. "Vzhledem k finanční náročnosti není v současné době tento druh likvidace pro město akceptovatelný," dodal mluvčí. Podle něj radnice zvažovala i parní likvidaci pod tlakem, ale hrozí, že odlétající kamínky někoho zraní, případně poškodí fasádu domů nebo zaparkovaná auta.
reklama