https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/studie-pvc-neni-zdrava-podlahova-krytina-do-detskeho-pokoje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie: PVC není zdravá podlahová krytina do dětského pokoje

27.5.2012 13:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
PVC není zdravá podlahová krytina do dětského pokoje. Ilustrační snímek
PVC není zdravá podlahová krytina do dětského pokoje. Ilustrační snímek
Do dětského těla se nebezpečné ftaláty dostávají nejen spolu s jídlem nebo při dýchání, ale také prostřednictvím pokožky. Zjistili to švédští vědci z Karlstad University, kteří zkoumali výskyt ftalátů v moči dětí, které ve svém pokoji mají podlahu z PVC.
 

Ftaláty, které se v PVC používají jako změkčovače, jsou podezřelé z toho, že způsobují astma a alergie, ale u dětí i chronická onemocnění. Ftaláty se vyskytují v celé řadě výrobků, od hraček, přes čistící prostředky, až po obaly. Používají se i v podlahových krytinách z PVC. Švédští vědci se zaměřili na to, zda se ftaláty z podlahových krytin mohou dostat do dětského těla.

Vědci pracovali se vzorky moči od náhodně vybraných 83 dětí ve věku od dvou do šesti lety. Vědci také zjišťovali, jaké podlahové materiály jsou u dětí doma, jaký je životní styl jejich rodin a různé individuální faktory dětí.

Vyšší hladina dvou konkrétních ftalátů (MBzP a BBzP) byla nalezena u dětí, které mají doma ve svém pokoji podlahovou krytinu z PVC. U dětí do dvou let, které byly plně kojené, pak vědci našli nižší hladinu ftalátu DEHP než u dětí, které dostávaly příkrmy.

Dřívější studie se stejnou skupinou dětí ukázala, že podlahové krytiny z PVC mohou být odpovědné za vyšší výskyt ftalátů v prachu. A vystavení dětí tomuto prachu je pak spojováno s alergickými reakcemi u dětí.

Tato aktuální studie dřívější předpoklady potvrzuje. Ftaláty se do těla dětí mohou dostat i z podlahových krytin. Ftaláty DEHP a BBzP jsou přitom zakázány pro výrobu hraček pro malé děti.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DR

David Racek

3.2.2015 14:01
Díte bych asi v prostorách s linem nenechával.Jen přemýšlím, jestli problém s PVC není ze "starších dob". Hledal jsem a na šel jsem tabulku http://www.technicke-plasty-tribon.cz/nabidka/materialy-polotovaru/bezne-plasty/fyzikalni-vlastnosti-pvc-polyetylen-polypropylen-ptfe, kde uvadějí u různých typů, že jsou netoxické, tudíž se domnívám, že by to neměl být problém. Kdyby jsme šli zasepo materiálech, tak u koberců je problém s roztoči, atd.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

27.3.2022 09:54
Díky za velice zajímavý článek. Toto jsem například vůbec netušil. Nevíte náhodou jak jsou na tom vinylové podlahy? Předpokládám, že ty asi budou lepší volba, než PVC, ne? Právě během tohoto roku bych rád v celém domě udělal nové podlahy a zatím to vypadá tak, že zvolím právě vinyl, nejspíš od https://www.vesna.cz/vinylove-podlahy Podle toho, co jsem četl, tak je to prý z hlediska bezpečnosti lepší volba, než například laminát.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist