https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zavedte-ekologii-na-operacni-saly-a-usetrite-tvrdi-studie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zaveďte ekologii na operační sály a ušetříte, tvrdí studie

1.6.2012 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jedna jediná operace může vyprodukovat více odpadu, než kolik odpadu zvládne vytvořit čtyř členná rodina za týden.
Jedna jediná operace může vyprodukovat více odpadu, než kolik odpadu zvládne vytvořit čtyř členná rodina za týden.
Jak mohou nemocnice snadno ušetřit náklady a snížit svůj ekologický dopad? Například „ozeleněním“ operačních sálů, doporučují kanadští vědci v analýze zveřejněné v Canadian Medical Association Journal.
 

„Operační sály jsou velmi významný zdroj zdravotnického odpadu,“ píše jeden z autorů analýzy Yoan Kagoma z Western University. Operační sály vyprodukují v průměru 20–33 % všeho nemocničního odpadu. Tento odpad patří do tzv. nebezpečného odpadu a musí být zpracován za vysokých teplot, zpravidla spálením. To je jednak drahé a jednak to má negativní dopady na životní prostředí i zdraví lidí.

Nemocnice přitom nejsou zanedbatelným hráčem co se týče vlivu na životní prostředí. Čísla za rok 2007 ukazují, že v amerických nemocnicích vzniká 8 % všech tamních skleníkových plynů a vyprodukují více jak 1,8 miliardy kilogramů odpadů. Zdravotnictví je v USA hned za potravinářským průmyslem druhým největším zdrojem odpadu, který plní zdejší skládky.

„Jedna jediná operace může vyprodukovat více odpadu, než kolik odpadu zvládne vytvořit čtyřčlenná rodina za týden,“ tvrdí autoři studie.

Současné technologie a postupy snižující produkci odpadů umožňují nejen omezit náklady, ale i produkci odpadů. A přitom nijak neslevit z úrovně zdravotnické péče.

V zásadě k „ozelenění“ operačních sálů vedou tyto kroky:
- Třídit zvlášť odpad směsný a odpad nebezpečný. Vyškolit v tomto směru příslušné pracovníky. Odhaduje se, že 50–80 % odpadu z operačních sálů je možné zpracovat jako neškodný směsný odpad.
- Používat chytré senzory, které poznají, že je operační sál nevyužíván a sníží spotřebu energie zhasnutím a odpojením nepotřebných zařízení.
- Jednou z hlavních složek odpadu i na operačních sálech jsou obaly. Řešením je spolupráce s dodavatelem na dodávkách materiálu s co nejmenším množstvím obalů.
- Darovat nevyužitý materiál a vybavení rozvojovým zemím.
- Co nejvíce používat vybavení pro více využití a pokud možno vyhnout se těm jednorázovým.
- Upřednostňovat jiný způsob likvidace odpadu než spalování, které je zodpovědné za značné emise dioxinů a furanů.
- Ustavit tým lidí, který by tyto „zelené“ kroky propagoval a koordinoval by jednotlivé aktivity.

„V době, kdy kanadské nemocnice a zdravotnický personál často jedou nad své možnosti, lze snadno namítnout, že není prostor na nějakou ekologizaci provozu,“ píší autoři studie. „Ale zároveň v době, kdy se hledají úspory, se mnohé nemocnice dívají na svou efektivitu. Naše analýza říká, že ekologizace provozu operačních sálů se zavádí snadno, vyžaduje jen nízké investice, které mají krátkou dobu návratnosti a následně generují úspory nákladů,“ tvrdí kanadští vědci.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist