https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/cina-zavadi-prvni-test-kosmetiky-bez-pouziti-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čína zavádí první test kosmetiky bez použití zvířat

11.5.2012 07:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Testování na zvířatech by se mohlo v Číně omezit, zkoumání fototoxicity by mohly následovat další metody
Testování na zvířatech by se mohlo v Číně omezit, zkoumání fototoxicity by mohly následovat další metody
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čína by měla během několika měsíců začít používat testování kosmetiky, které se obejde bez živých zvířat. Čínská legislativa dosud vyžadovala, aby jak jednotlivé složky, tak celý výrobek byly na zvířatech otestovány. Zprávu oznámila organizace na ochranu zvířat PETA, která přispěla na cesty amerických odborníků, jež s čínskými úřady spolupracovali při zavedení testu na citlivost vůči světlu.
 

Metoda označovaná jako 3T3 NRU zjišťuje, jak bude reagovat kůže, je-li poprvé vystavena určitým chemickým látkám a následně pak světlu. Tato metoda se běžně používá v České republice i v celé Evropě a USA.

PETA vědcům z ústavu pro laboratorní vědecké postupy (IIVS) na konci loňského roku poskytla peníze po té, co se zjistilo, že Čína požaduje po kosmetických společnostech Avon, Estée Lauder, a Mary Kay, aby platily za testy na zvířatech. Jinak jejich výrobky nemohou být prodávány na čínském trhu. Organizace na ochranu zvířat a jejich práv PETA přitom kosmetické giganty již desítky let vede na seznamu firem, které testování na zvířatech nevyužívají.

Vědci z IIVS několikrát navštívili Čínu, kde pomáhali při zavedení nové metody. Ta by se mohla stát první z přístupných testů bez využití zvířat, které jsou k dispozici.

„Jsme rádi, že jsme pomohli nastartovat přijetí testovacích metod, ke kterým není potřeba zvířat,“ říká viceprezidentka PETA Kathy Guillermová. Podle ní byly čínské úřady schopné jednak velmi otevřeně, o problému diskutovat a i rychle zareagovat.

hch
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist