https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/sucho-na-severu-cech-se-prohlubuje-pribyva-zakazu-odberu-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sucho na severu Čech se prohlubuje, přibývá zákazů odběrů vod

13.8.2020 13:13 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
V regionu je situace výrazně odlišná od stavu na Moravě, kde v červnu hodně pršelo. Posledním rokem bohatým na vodu byl rok 2013, tehdy v červnu zasáhly region povodně.
V regionu je situace výrazně odlišná od stavu na Moravě, kde v červnu hodně pršelo. Posledním rokem bohatým na vodu byl rok 2013, tehdy v červnu zasáhly region povodně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sucho na severu Čech se prohlubuje. Přibývá zákazů odběrů vod z potoků a řek v Povodí Ohře, kyslíkový deficit ohrožuje vodní svět. Dostatek vody je zatím v Labi. Sucho pokračuje v Ústeckém kraji sedmým rokem.
 

V regionu je situace výrazně odlišná od stavu na Moravě, kde v červnu hodně pršelo. Ukazuje to server intersucho, kde se mimo jiné uvádí, že v hlubší vrstvě půdy lze pozorovat přetrvávající problém se suchem v severozápadní části Čech, především v Ústeckém kraji a severozápadní části kraje Středočeského. "Zima byla na srážky slabá a na jaře se nepodařilo doplnit podzemní vody. Srážky byly podprůměrné, jen v červnu trochu víc pršelo, proto máme v krajině sucho už sedmým rokem," řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Posledním rokem bohatým na vodu byl rok 2013, tehdy v červnu zasáhly region povodně. "Situace je vážná, proto dáváme podněty vodoprávním úřadům k vydávání zákazů odběrů vod," uvedl Svejkovský. Naposledy zákaz vydal mostecký magistrát, vztahuje se na odběr vody z Vtelenského potoka a Zaječického potoka. "Vodu nesmí lidé odebírat ani konví pro zálivku zahrady. Jestliže by lidé z potoka odebírali vodu dále, mohli by ohrozit vodní a navazující ekosystémy a funkci toku. Opatření platí od 8. srpna do 31. října," uvedla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

Ústecký magistrát vydal zákaz odběru povrchových vod na celém území okresu. Platí až do 3. listopadu nebo do odvolání. Do konce října platí zákaz čerpat vodu ze všech potoků na Podbořansku u Loun. Na Teplicku se omezení týká sedmi toků. Na Žatecku zákaz platí na více než dvaceti místech, a to včetně dvou úseků Ohře. Za odebírání vody i přes zákaz hrozí pokuta do 100.000 korun.

Nízké průtoky jsou nyní také na Kamenici a Ploučnici na Děčínsku a na Bílině. "Vysoké teploty bohužel nahrávají tomu, že tíživá situace přetrvává, ohrožen kyslíkovým deficitem je celý vodní svět," uvedl Svejkovský. Horko předpovídají meteorologové i na příští týden.

Zatím dostatek vody je podle údajů Povodí Labe na dolním toku největší české řeky. Plavba nákladních lodí je ale už na hraně rentability. Aby byla ekonomická, musí být podle Jiřího Macha z povodí hladina 180 centimetrů na vodočtu v Ústí nad Labem. Dnes dopoledne byla na úrovni 190 centimetrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

14.8.2020 07:53
Vzhledem k tomu jak vypadá krajina severních čech se není čemu divit...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.8.2020 09:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To není tím jak vypadá, ale trvalým srážkovým stínem, daným orograficky.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

14.8.2020 10:26 Reaguje na pavel peregrin
Já jsem jen čekal kdy a kdo to napíše... :D

Samozřejmě, že když se podíváte na mapu a to, kde jsou doly atd. a srovnáte to s nasyceností půdy vodou, kterou najdete na CHMI, tak že se tyto vrstvy krásně kryjí a to v průběhu celého roku....

Ale klidně si věřte tomu, že za všechno může srážkový stín...
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

19.8.2020 20:54 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Za všetko môže kysličník uhličitý. Hlavne jeho vplyvom sa krajina vysušuje. Teraz najviac pôsobí v severných čechách a v Nemecku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist