https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/svet-se-podle-osn-musi-pripravit-na-miliony-klimatickych-migrantu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svět se podle OSN musí připravit na miliony klimatických migrantů

22.1.2020 00:30 | DAVOS (ČTK)
Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, zaznělo včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. / Ilustrační foto
Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, zaznělo včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.
 

"Musíme být připraveni na prudký nárůst počtu lidí, kteří se vydávají na cestu proti své vůli," uvedl Grandi. "Nepouštěl bych se do spekulací o konkrétních počtech, ale určitě mluvíme o milionech," dodal. Lidi mohou z domovů vyhnat požáry, jako ty, které nyní zažívá Austrálie, zvyšující se hladina moří, která bude mít dopad na nízko položené ostrovy, zkáza úrody a domácích zvířat v subsaharské Africe, případně záplavy, včetně těch v částech rozvinutého světa.

Za mezník označil Grandi pondělní rozhodnutí Výboru Spojených národů pro lidská práva, podle kterého nelze upřít právo na azyl klimatickým uprchlíkům, pokud je v ohrožení jejich život. Výbor se zabýval případem muže z tichomořského ostrovního státu Republika Kiribati, který tvrdil, že byl donucen odejít na Nový Zéland kvůli měnícímu se klimatu a stoupající hladině moře. Novozélandské úřady ho deportovaly zpět na Kiribati. Výbor OSN pro lidská práva jim sice v pondělí dal za pravdu, protože návrat do vlasti neznamenal pro tohoto muže bezprostřední nebezpečí, ale souhlasil s tím, že zničené životní prostředí a změna klimatu jsou jednou z nejpalčivějších hrozeb pro právo na život.

"Tento rozsudek říká, že pokud je váš život ohrožen kvůli změně klimatu, kvůli klimatické nouzi, a odejdete kvůli tomu do jiné země, neměli byste být posláni zpátky, protože byste byli ohroženi na životě tak jako ve válce nebo v případě pronásledování," vysvětlil včera Grandi.

Zatímco po většinu z téměř 70 let své existence Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) pomáhal v chudších zemích zasažených konflikty, klimatické změny si podle Grandiho nevybírají a z bohatších zemí mohou začít odcházet uprchlíci. Agentura Reuters připomíná, že roční rozpočet UNHCR stoupl z jedné miliardy dolarů v 90. letech 20. století na loňských 8,6 miliardy dolarů a organizace pomáhá 70 milionům lidí na celém světě, kteří byli nuceni opustit své domovy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

22.1.2020 07:39
Klimatických migrantů budou odhadem skutečně milióny, jenže ten důvod není pouze změna klimatu. Tou hlavní příčinou je přemnožení obyvatel právě v oblatech kriticky ohrožených především suchem. Sever Afriky, Střední východ.
Proto bych podmínil jakoukoliv pomoc těmto zemím zastavení populačního boomu, metody si musí ale zvolit sami. My jim způsob předepisovat nemůžeme, my jim můžeme poskytnout jen antikoncepci a vzdělávací systém.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.1.2020 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Jj, právo na azyl... ale především povinnost uvážlivé reprodukce. Tím prvním se budou ohánět, to druhé nikdo ani náznakem... jsme přece lidi.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2020 09:47 Reaguje na Karel Zvářal
No, právě. Ale máme to pořád v rukách, my máme peníze a vše ostatní, abychom jim mohli pomáhat. Proto my si můžeme klást podmínky, ta první a nejdůležitější je zablokovat populační explozi. Jinak je jakákoliv pomoc k ničemu, jen to vyčerpává zdroje, které by bylo možno použít lépe.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

23.1.2020 09:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Populační exploze už je z největší části za námi. Není už primární problém zvládnout porodnost, ale zvládnout lidi, co už na světě jsou a i tou nízkou porodností by měli ještě do 2050 přibýt na cca 10 mld....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2020 18:38 Reaguje na Jindřich Duras
V rocede 2050 zeměkoule 10 mld. lidí asi vůbec neuživí. Vzhledem k většině povrchu neobyvatelného.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2020 13:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Problém je, že v tropech a subtropech se teploty prakticky nemění. Takže představa, že by z těchto zemí museli kvůli klimatu emigrovat, je ryzí nesmysl. Nechce se jim dělat (přestože se jedná o země s daleko větším přírodním bohatstvím než má Evropa) a tak jdou za sociálními dávkami.
Odpovědět
ad

22.1.2020 16:58 Reaguje na Jan Šimůnek
Oteplování je globální problém - tedy i Afriky - https://hooge104.shinyapps.io/future_cities_app/
V zemích Sahelu je problém s desertifikací, viz. https://en.wikipedia.org/wiki/Sahel#Desertification_and_soil_loss a v kombinaci s rostoucí populací to znamená emigraci.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

23.1.2020 09:44 Reaguje na Jan Šimůnek
To jste argumentačně hodně vedle. Nenápadně (snad to nebyla manipulace úmyslná?) jste zaměnil pojem "teplota" s pojmem "klima".
Nejde totiž jen o teplotu, ale také o rozložení srážek - a to je faktor, který se s globální změnou teploty sakramentsky mění prakticky všude. Takže pokud se vám v tropech či subtropech nezvýší teplota, ale přestane pršet, jste na umření i s rodinou. Tak buď to přijmete, nebo se dáte někam na pochod, protože ztratit už fakt nemáte co...
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

22.1.2020 08:17
naprosto přesně popsáno. Ovšem toto téma je na panelu OSN tabu.
Odpovědět
VN

Vilém N

22.1.2020 09:00
Svět se musí připravit, to je jasné. Proč ale většina pojede do EU a nejlépe do Německa nebo Švédska? :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2020 09:40 Reaguje na Vilém N
Protože jim to jejich imáni cíleně tlačí do hlav. Německo je garantem EU a někdo ji chce maximálně poškodit, případně rozvrátit. Tady je doktrína, podle které se jede, vlna 2015 je taky z téhle líhně:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=699611
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.1.2020 15:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslím, že ruský politolog Jurij Krupnov, předseda rady dohlížitelů ruského Ústavu demografie, migrace a regionálního rozvoje, pokud vůbec jde o reálnou osobu, je placen Zápedem a otázka je jen zda ho platí přímo USA, nebo zda je placen přes NATO.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2020 17:20 Reaguje na Jiří Daneš
Že by Putin šlapal podle NATo nebo USA? Tolik sexu naráz?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.1.2020 22:05 Reaguje na Pavel Hanzl
???
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2020 09:05
Problém je, že zatím všichni migranti v tomto století jdou a šli za sociálními dávkami, nikoli kvůli klimatu nebo válce.

OSN je třeba přestat financovat ze strany vyspělých zemí a vypovědět je z civilizovaných států.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.1.2020 09:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Omyl. Největší sorta jsou "ekonomičtí" a ti si chtějí vydělávat, aby mohli podporovat rodiny doma. A skuteční uprchlíci před válkou se spokojí se vším, kde se nestřílí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.1.2020 13:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Z rovníkových (a zejména islámských) zemí až na výjimky nikoli. Z Vietnamu, Ukrajiny apod., to je naprosto jiná sorta lidí.
Odpovědět
MM

Milan Milan

22.1.2020 13:13
Vysoký komisař OSN pro migraci ví jistě své. K čemu by jinak jeho úřad byl. Hlavně aby byl připraven ON. Dnes jsem email z české reality. Paraf. "Pes bez čipu, 50 tis.pokuta...Migrant bez pasu, ubytování, strava, oblečení, kapesné...."
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

22.1.2020 15:33
Za komunistů, v době kdy Africké státy a Čína byly zhruba na tom stejně, koloval takový vtip o Číně : potkal Franta Pepíka a ptá se ho : "Co děláš?", Pepík odpoví : "No, snižuju plodnost v Číně u mužů", Franta : "Ale vždyť ty nejseš doktor a jak to vlastně děláte?", Pepík na to : "Nemusíš bejt doktor, dělá se to jednoduše, dvě cihly a cvak", Franta na to : "To ale musí bolet", Pepík mu odpoví : "No, nesmíš tam nechat palce".
Ta metoda byla zřejmě účinná, jak vidíme z výsledků čínské ekonomiky a i současné technologické úrovně Číny, třeba v elektronice; něco podobného si v Africe nelze dnes ani představit.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.1.2020 18:46
Do Evropy nepřijdou, protože jak víme, v Evropě budou extremní klimatické jevy, sucho, zatopení pobřeží a úmorná vedra.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2020 17:27 Reaguje na Richard Vacek
Přijdou. U nich to bude daleko horší.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist