Teplé počasí probudilo první motýly už v polovině února. Vylétli žluťásci i babočky
Nezaměnitelným a nepřehlédnutelným motýlem signalizujícím příchod jara je podle svazu žluťásek řešetlákový. Kromě něj jsou to také některé druhy baboček - babočka paví oko, babočka admirál i vzájemně si velmi podobné babočka kopřivová a babočka jilmová. A také babočka bílé c, drobný „flekatý“ oranžovohnědý motýl s nápadně zubatými okraji křídel. Pojmenován byl podle malé bílé skvrnky ve tvaru písmene C na rubové straně křídel.
Jedná se o druhy, které přezimují jako dospělci. Mezi motýly je to spíše výjimka, mnohem běžnější je přezimování v podobě vajíčka, housenky nebo kukly. Motýli jsou přes zimu zalezlí v dutinách stromů a skal, ale často také u lidí doma, v nevytápěných sklepech, kůlnách, garážích či půdách.
ČSOP skrze osvětovou kampaň také vyhlašuje literární a výtvarnou soutěž. Do ní je možné až do konce srpna zaslat výtvarné dílo, literární dílo nebo fotografii na téma "naši motýli". Soutěž je primárně určená pro děti a mladistvé, ale zapojit se mohou i dospělí. Svaz také na konec dubna připravil seminář, který se bude věnovat ochraně motýlů. Informace o dalších akcích lze nalézt na webových stránkách www.rokmotylu.cz. Řada aktivit je realizována v rámci národního programu ČSOP Ochrana biodiverzity. Na mnohých aktivitách spolupracuje svaz s dalšími organizacemi.
Tematické roky vyhlašuje svaz ochránců přírody od roku 2020. Jejich cílem je upozornit veřejnost na ohrožení konkrétní skupiny rostlin či živočichů a vyzvat ji k zapojení do jejich ochrany. Po orchidejích, vážkách, netopýrech a koniklecích se tak letošek stal Rokem motýlů.
reklama