Tři výrobci a prodejci nápojů umožňují třídit plechovky
V České republice podobné zařízení není, plechovky se speciálně nerecyklují. Kampaň s názvem #replechuj má být příkladem pro největší výrobce piva, nealkoholických či energetických nápojů. Tři členské společnosti podle WIACA ročně emitují statisíce plechovek. Roční produkce při započtení plechovek od piv a dalších nápojů v ČR je v řádech desítek milionů.
"Hliníku, ze kterého se plechovky vyrábějí, je na planetě omezené množství. Jako národ, natož lidstvo, si tedy nemůžeme dovolit s ním jen tak plýtvat a kvůli jeho získávání ničit životní prostředí. Přesně kvůli tomu jsme se rozhodli na vlastní náklady, bez dotací či pomoci státu, tuto iniciativu zrealizovat, abychom veřejnosti ukázali, že společně můžeme věci změnit k lepšímu a být o něco zodpovědnější," uvedla Jana Drozdová, ředitelka provozu společnosti Vi Wine a předsedkyně WIACA.
Na vybraných prodejnách produktů WIACA jsou tak ode dneška speciální koše na plechovky. Pro posílení motivace zákazníků asociace chce zavést vratnou jednokorunovou zálohu na své produkty, kterou zákazníci obdrží po vytřídění plechovky.
Recyklace je podle asociace na rozdíl od papíru, plastu či skla bezztrátová. "Plechovky je totiž možné recyklovat jedna k jedné. Od momentu, co prázdnou plechovku vytřídíte, to trvá přibližně osm týdnů, než z té samé zrecyklované plechovky pijete znovu. Tento proces recyklace lze navíc opakovat prakticky donekonečna," uvedla asociace.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jan Šimůnek
2.12.2018 07:26Zbynek Ulcak
2.12.2018 22:13 Reaguje na Jan Šimůnekhttp://www.vitejtenazemi.cz/cenia/index.php?p=vyroba_hliniku&site=spotreba
Jan Šimůnek
3.12.2018 10:00Kritizovaný výrok v článku zněl: "Hliníku, ze kterého se plechovky vyrábějí, je na planetě omezené množství."
Jinak výroba hliníku se dost zekologizuje nasazením jaderné energie. Ty toxické látky, o nichž píšete, se dají recyklovat (že se to nedělá neznamená, že to nejde).
Zbynek Ulcak
3.12.2018 11:33 Reaguje na Jan Šimůnek... https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_perla
Jan Šimůnek
4.12.2018 12:10Zcela jistě je jaderná energie prakticky jediná bez CO2 a dalších hrozeb pro životní prostředí. Takže nasazení elektřiny z JE na tavení hliníkových rud a následnou elektrolýzu by snížilo ekologický dopad této výroby. A to dosti podstatně.
Jistěže by se i dala část těch ekology nenáviděných plastů nahradit hliníkem.