https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/u-pardubickeho-gymnazia-dasicka-vznika-vyzkumne-zarizeni-na-vyuziti-bioodpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U pardubického gymnázia Dašická vzniká výzkumné zařízení na využití bioodpadu

4.10.2022 00:37 | PARDUBICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tři studenti pardubického gymnázia Dašická včera na pozemcích školy otevřeli první část výzkumného zařízení Aqua-reaktor na zpracování a maximální využití biologického odpadu. S přispěním sponzorů vybudovali Rudolf Samuel Mašek, Dominik Mareš a Filip Dvořáček výzkumné zařízení podobné skleníku, kde funguje malá hydroponická farma či biologický filtr. Ve finále by měl vzniknout komplexní systém včetně bioplynové stanice nebo fotobioreaktor pro kultivaci řas, řekl ČTK Mašek.
 

"Na pozemku školy se budeme snažit dělat jednotlivé části. Neuděláme celý Aqua-reaktor, ale rozdělíme ho na malé díly, abychom na nich mohli simulovat podmínky, které by v aqua-reaktoru byly a tak si ověřili jeho funkčnost," uvedl Mašek.

Na technologiích studenti plánují zkoušet hypotézy a teze, aby teoreticky obhájili systém Aqua-reaktoru. Technologie by byla zdokonalením bioplynových stanic, aby se její veškeré produkty lépe využily, kromě bioplynu například nezpracovaný zbytek vstupní biomasy nazývaný digestát. V zařízení chce trojice veškeré živiny zpracovat tak, aby bylo možné produkovat potraviny, náhražky kůže a masa, biooleje, stavební hmoty či kartonu podobný materiál. Výsledkem by měla být i hnojiva, využívaná pro pěstování rostlin nebo zlepšení kvality půdy.

Výsledky by se měly dostavit po pěti až osmi letech, při pesimistickém odhadu do 12 let. Výstupem by měla být studie, podle níž by se dal postavit funkční prototyp Aqua-reaktoru, který byl byl energeticky nezávislý. Celý systém by měl být uhlíkově neutrální nebo dokonce záporný, měl by tedy odebírat z prostředí více oxidu uhlíku, než vyprodukuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

4.10.2022 05:33
Středoškolská odborná činnost je chvályhodná věc.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist