V ČR je i přes zákaz v provozu stále téměř 100 000 nevyhovujících kotlů
Nových objednávek v současné době vzhledem k topné sezoně moc nepřibývá, uvedl dále Lyčka. "Nicméně je cítit zájem potenciálních zákazníků, takže předpokládáme, že příští rok by mohl být z pohledu výroby a instalací srovnatelný s tím letošním, tedy cca 200 000 nových teplovodních zdrojů tepla do výkonu 50 kW," dodal šéf asociace.
Podle statistik asociace je v Česku více než 200 000 nevyhovujících kotlů, jako hlavní zdroj tepla jich slouží nyní nejspíš méně než 100 000.
V příštím roce výrobci očekávají výměnu zhruba 30 000 zařízení. "Velké množství nevyhovujících kotlů je již na hranici své životnosti, která je 15 až 20 let, a zejména starší a sociálně slabší lidé se chystají je nahradit až v okamžiku, kdy definitivně doslouží," řekl Lyčka.
Připomněl, že množství výměn ovlivní i přístup obcí, které mají dohled nad dodržováním zákazu neekologických kotlů na starosti. Pokuty za vytápění nepovoleným zdrojem mohou dosahovat až 50 000 korun, a to opakovaně. Místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek Pavel Drahovzal při zářijovém spuštění zákazu ČTK řekl, že většina obcí plošné kontroly nechystá. Prioritou je podle něj informovat domácnosti o možnostech výměny. Sankce by podle něj měla být až nejzazší možností řešení situace. Aktuální statistiky zjištěných pochybení svaz nyní neuvedl.
Ministerstvo životního prostředí shromažďuje data o kontrolách a sankcích jednou za rok, k dispozici je tak bude mít až v příštím roce v září. "Nepředpokládáme však, že by obecní úřady k pokutování již přistoupily v nějakém větším rozsahu, zákaz vstoupil v účinnost teprve nedávno," uvedla mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Obce podle ní mají od úřadu metodiky, jak ke kontrolám přistupovat. Zohledňovat mají přitom například to, zda domácnosti aktivně plánují nevyhovující kotel vyměnit. "Cílem v tuto chvíli není snaha udělovat pokuty, ale pokusit se dosáhnout náhrady či ukončení provozu nevyhovujícího zdroje v nejbližším náhradním termínu," dodala Krejčí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
smějící se bestie
28.11.2024 14:54takže je to, jako kdyby topili v těch starých - v těch se dá topit i dobře.
Roman Smutny
28.11.2024 15:31Tonda Selektoda
29.11.2024 10:18 Reaguje na Roman SmutnyHonza Honza
28.11.2024 18:12- mnohem horší je podpora- spíše nepodpora TČ a elektroaut. Hlavně že stát do elektrifikace leje miliardy, když pak nevytvoří podmínky, tak je lidi budou odmítat: zdražením elektřiny, neschopným servisem- když má TČ a elektroauto životnost 10 let, tak amortizace sebere veškerou jeho výhodnost. Vždyť by nebyl problém příkázat výrobcům vyrábět náhradní díly 20 let, zajistit seriozní servis (akreditací firem), podpořit vyměnitelnost baterií u elektroaut, jejich levnější recyklaci, levná výměna elektrod a elektrolytu, modulární charakter baterí ap. - něco, co prodlužuje jejich životnost, dává smysl jejich užívání vzhledem k amortizaci. I lidi by takové vládě poděkovali a vládu chválili a následně volili. Ale je zde problém, že by výrobci neměli takový zist, jako z povinných předražených výrobků za milion na 5 let životnosti!!!
Tonda Selektoda
29.11.2024 10:00 Reaguje na Honza HonzaEmil Bernardy
29.11.2024 07:51Jako by ministerstvo dopravy či bůhvíčeho vydalo NAŘÍZENÍ ze od nového roku jen elektroauta a ta stará do šrotu.
Tonda Selektoda
29.11.2024 10:10vaber
29.11.2024 10:22Prodává se stále více velkých aut ,která musí mít větší spotřebu a emise. Zákony přeměny energie politici nezmění, ovšem mohou změnit pravidlo podle kterého se počítají emise a velká auta, dle takového pravidla, vypadají ,co se týká emisí, skvěle .
Břetislav Machaček
30.11.2024 14:17 Reaguje na vaberzáložní kotly na TP. Víte jak jsou po povodních rádi ti, co ty kotle mají? Vytápět a hlavně vysušovat mokré zdi třeba tepelným čerpadlem je leda pro milionáře a stálá teplota pro vysoušení je k ničemu. Vlhkost se totiž odstraňuje přetopením místností a krátkým
vyvětráním. Při vysoké teplotě se zvyšuje vzdušná vlhkost a tu
je dobré vyvětrat. Při stabilní teplotě regulované automatikou
bude vzdušná vlhkost nízká a stěny vysychají pomalu. Navíc topenáři
nestíhají povodní poškozené kotly a tepelná čerpadla opravovat,
ale starý kotel stačí očistit od bahna a zatopit v něm. Komu ty
staré kotly zůstaly, tak topili už druhý den a ti, co mají
zničená TČ a různé automaty na pelety, tak netopí dodnes.