https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-decine-bude-mozna-monitorovat-stav-skalnich-utvaru-skalni-ceta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Děčíně bude možná monitorovat stav skalních útvarů skalní četa

24.9.2024 11:21 | DĚČÍN (ČTK)
Foto | Huhulenik / Wikimeda Commons
Děčín se zapojí do přeshraničního projektu, díky němuž bude na území města zřejmě fungovat skalní četa. Zastupitelé minulý týden schválili předfinancování projektu ve výši 11,28 milionu korun a také spolufinancování projektu ve výši 2,3 milionu korun. V případě, že by projekt podpořila dotace, budou zastupitelé ještě rozhodovat o jejím přijetí.
 
Zároveň zastupitelé souhlasili s uzavřením smlouvy mezi partnery projektu Firerisk, kterými jsou kromě města Karlova Univerzita v Praze, technická univerzita v Drážďanech, národní park České Švýcarsko a národní park Saské Švýcarsko.

S nápadem zřídit skalní četu se neztotožnil opoziční zastupitel Daniel Valko (SPD). Podle něj si mělo město nejprve zjistit, jestli externí subjekty nemohou poskytovat službu levněji, než případně do budoucna zřizovat skalní četu. Město by pak přijalo dva nové zaměstnance, kteří by spadali pod příspěvkovou organizaci Lesního úřadu Děčín.

"Ukázalo se jako nezbytné, abychom skalní četu měli. Je pro údržbu nezbytná," odkázala se na zkušenosti úřadu náměstkyně primátora Anna Lehká (Volba pro Děčín). Náměstek primátora Ondřej Smíšek (Náš Děčín) podotkl, že by četa monitorovala skalní útvary a dělala sanace. Četa by tak například odstraňovala uvolněné drobné kameny či stromy a nálety. V současnosti si radnice objednává na takové zásahy externí firmy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

24.9.2024 16:44
obyčejně by tyto " čety" měly být standardem práce strážců parku. To, že jich je málo na to, jak jsou oblasti turisticky vytížené se sice ví ale nic se neděje.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.9.2024 14:14 Reaguje na Jaroslav Řezáč
čety můžou tak honit koště po parkovišti a sbírat šišky z pěšinek. to samozřejmě přeháním, ale velmi kvalifikovaná práce (tj. sanace skal s použitím horolezecké techniky) nějakou četu na plný zaměstnanecký poměr neuživí. možná má smysl nějaká rámcová smlouva s místní (v kraji působící) velkou odbornou firmou na pohotovostní zásah.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist