https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-dolnich-vestonicich-otevrel-novy-dum-prirody-palava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Dolních Věstonicích otevřel nový Dům přírody Pálava

16.6.2024 01:16 | DOLNÍ VĚSTONICE (ČTK)
Typická silueta Pálavy v jihomoravské krajině. Pohled od Dolních Kounic.
Typická silueta Pálavy v jihomoravské krajině. Pohled od Dolních Kounic.
Foto | Amic / Wikimedia Commons
V Dolních Věstonicích na Břeclavsku mají Dům přírody Pálava, který vznikl opravou a dostavbou bývalého archeologického muzea. Je patnáctým takovým návštěvnickým střediskem, uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.
 

Ústředním bodem domu je moderní expozice, která Pálavu představuje jako místo s mimořádnou druhovou pestrostí vzácných rostlin i živočichů. Ukazuje také, jak lidé zdejší krajinu po tisíciletí utvářeli svým hospodařením a jak ji ovlivňují i dnes. Expozice, na jejímž návrhu spolupracovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Sdružení pro interpretaci místního dědictví ČR a Regionální muzeum v Mikulově, na návštěvníky podle tvůrců působí všemi smysly. Pálavu představuje v několika krátkých filmech promítaných na trojrozměrný model krajiny a na stovkách exponátů, od různých přírodnin až po archeologické nálezy.

"V České republice není mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími charakteristickými bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady na sluncem ozářených stráních nebo světlými dubovými háji. Je samozřejmě lepší kochat se její krásou naživo, ale Dům přírody Pálava umožní návštěvníkům na jednom místě poznat, jak zdejší krajinu ovlivňovali a utvářeli po tisíciletí také lidé a proč ji potřebujeme uchovat pro budoucí generace,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Expozici návštěvníci najdou v nově vybudovaném podzemním prostoru, rozdělena je na několik částí. Ta hlavní na několika stovkách exponátů představuje pestrost pálavské přírody i to, kde se vzala. Další části se věnují vzpomínkám na Mušov, zaplavený vodou z Novomlýnských nádrží, a významu vědeckého poznání na příkladu lesního hospodaření a vinařství. Ve středu místnosti stojí betonový model Pálavy a jejího okolí, na který se promítá animace o proměnách zdejší krajiny. Expozici doplňuje akvárium s druhy typickými pro nedalekou řeku Dyji.

Na střeše podzemního objektu návštěvníci najdou jezírko a vápencovou skalku. Původní historická budova ze 16. století prošla kompletní opravou a tvoří zázemí muzea. Kromě recepce a obchodu se suvenýry je v ní učebna a herna, která bude využívána při akcích pro veřejnost a školy, které provozovatel připravuje.

"Chceme návštěvníkům představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda a krajina rozmanitá. Rádi bychom, aby si odtud odnesli, co dělat pro to, aby taková zůstala i v budoucnu," uvedl ředitel Pelc.

Investice byla téměř za 63 milionů korun. Provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

16.6.2024 13:43
k čemu to je dobrý? místo toho, aby se šli do té přírody projít budou zase interaktivně " čumět" do nějaké přesvětlené obrazovky?

Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

17.6.2024 14:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
ti co chtějí, chodí, ti co nechtějí a musí, jdou do domu.
Myslím, že na pálavu chodí lidí víc než dost
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

18.6.2024 11:22 Reaguje na Michal Uhrovič
No jen že za těch 63 (plus roční provoz) by se mohlo skutečně pro přírodu něco udělat, ale to by beton přišel zkrátka což není v zájmu "republiky"
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist