V Litoměřicích vznikla první komunitní zahrada, členové chtějí pořádat workshopy
Na zahradě u pokratických závor o rozloze zhruba 500 metrů čtverečních je několik vyvýšených záhonků, které si obhospodařuje každý sám. K dispozici je studna, sociální zázemí a domek pro úschovu zahradnického nářadí. "Slouží i těm, kteří chtějí přijít i za deště. Je tu také volná plocha třeba na badminton, protože mezi členy je hodně rodin s dětmi. Ze stejného důvodu tu máme také ohniště," řekla ČTK Věra Brázdová. "My, co bydlíme v panelácích, máme jen ty balkony a ty nám nestačí. Nejbližší komunitní zahrada je v Ústí, a tak nápad vzešel z naší potřeby," uvedla Weikertová.
Pozemek v sousedství sběrného dvora a obytného domu vytipovala radnice. "Když jsme poprvé dostali nabídku na toto místo, tak já jsem se zhrozila. Bylo to tu zarostlé, bylo tady plno odpadků, nikdo by se tu nezastavil na vypití kafe, natož aby tu chtěl něco pěstovat, ale teď už to tu funguje," uvedla Weikertová. Od nápadu k realizaci uběhl zhruba rok. Na záhoncích je teď hlavně zelenina. "Bylo tu už několik akcí, a to je smysl komunitních zahrad. Musíme vzít v potaz, že žijeme ve městě, u silnice, ale přesto stojí za to budovat tu ty koutky přírody," dodala.
Zájem o pěstování zeleniny a trávení volného času prací s rýčem či motykou vedl v minulosti ke vzniku dvou komunitních zahrad v Ústí nad Labem. V Teplicích funguje zahrada Sokolí hnízdo jako oddíl sokola v areálu TJ Sokol Trnovany od roku 2018. "Prostor je plně využívaný. Pouze loni s ohledem na koronavir moc lidí nechodilo," řekla ČTK jedna z uživatelek teplické zahrady Gabriela Hauptvoglová. "Pěstuje se hlavně zelenina, saláty, rajčata, ale máme i česnek či chilli papričky," dodala.
V Litoměřicích plánují na komunitní zahradě pořádání workshopů na téma kompostování, nakládání s dešťovou vodou nebo zavařování. "Chceme zvát i různé hosty, aby se zahrádka otevřela veřejnosti," uvedla třetí z autorek nápadu Martina Žilková. Na realizaci měly 200 000 korun, město pomohlo s vyčištěním prostoru, srovnáním plochy. O tom, který námět bude z participativního rozpočtu zrealizován, rozhodují prostřednictvím hlasování občané. V minulosti vznikla takto lanová dráha na Mostné hoře, bosá stezka u ZŠ U Stadionu či dětské hřiště při ZŠ Havlíčkova.
reklama