https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/v-prazskem-hloubetine-se-zajemcum-otevira-podzemi-byvale-piskovny-bily-kun
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V pražském Hloubětíně se zájemcům otevírá podzemí bývalé pískovny Bílý kůň

17.11.2024 00:21 | PRAHA (ČTK)
Podzemní komplex pískovny Bílý Kůň na starším snímku.
Podzemní komplex pískovny Bílý Kůň na starším snímku.
Foto | Kopfrkingl / Wikimedia Commons
Zájemci o pražské podzemí se mohou nově podívat do opravené bývalé Fejkovy pískovny v Hloubětíně. Radnice nechala prostory známé jako Bílý kůň vyčistit, vybudovala nový vstup nebo vletové komínky pro netopýry. řekli místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO) a jeskyňář Michal Paclík. Poprvé se zájemci do podzemí podívají v příštím týdnu, musí se zaregistrovat na webu podzemibilykun.cz. Pískovna vznikala v 17. až 19. století, přesné datum není známo. V minulosti na místě byl také sklad ovoce a zeleniny a skládka. Nejhlubší místo je 14 metrů pod zemí, teplota je celoročně asi osm stupňů Celsia.
 
"O možném zpřístupnění Bílého koně vedení radnice uvažovalo od roku 2015, kdy na popud a zároveň za velké pomoci jeskyňářů, dobrovolníků z řad ochránců přírody a vyznavačů geocachingu započaly práce na postupném úklidu, úpravě přístupu a zabezpečení," řekla Ševčíková.

Začátkem 20. století se v Bílém koni těžil písek, který sloužil na čištění nádobí a do štuků. "Zároveň se tady těžila břidlice, která byla nekvalitní, a bylo tady břidlicové uhlí, a to čoudilo, a potom tady byla fáze, kdy se tu dělala kyselina sírová," řekl Paclík. Následně se z prostoru staly sklepy, byly v něm sklady ovoce a zeleniny, a posléze začaly být prostory zaváženy struskou z ČKD. Po roce 1993 pak začali lidé do jeskyní házet odpad a zbytný materiál.

Zhruba před osmi roky se jeskyňáři a dobrovolníci rozhodli sanovat propady a podzemí vyklidit, což museli podle Paclíka udělat ručně. Byly tam mimo jiné vyhozené pneumatiky, roury, kusy motorů nebo komunální odpad. V podzemí jsou rovněž kusy strusky z vysočanské ČKD. V minulosti do jeskyní lezla řada lidí. "Tím, že okolo jsou baráky, tak lidé to tak trochu hlídali, ale lezli sem nejen 'čumilové', ale samozřejmě tady nějaký čas byli feťáci a tak," řekl Paclík.

Po vyčištění nechala radnice letos vybudovat vstup s přístřeškem nebo komínky pro netopýry. Zatím jich tam žije pět, podle Paclíka ale budou přibývat. "Do budoucna budeme chtít opravit také nadzemí, momentálně máme podanou žádost o dotaci na projekt rekultivace parku. Potom bude následovat výstavba odlehčených budov, kde bude zázemí pro provoz i jednotky integrovaného záchranného systému a návštěvníky," řekla Ševčíková. V současné době má radnice úpravy vyčísleny na 50 milionů korun. Záchranáři budou moci v budoucnu podzemí využívat k výcviku.

Zájemci o prohlídku s průvodcem se musí zaregistrovat na výše zmíněné webové stránce. Skupiny musí mít minimálně pět a maximálně 20 lidí. Prohlídky se mají uskutečňovat o víkendech. Podle Ševčíkové se zájemci o návštěvu nyní hlásí radnici. Jedna prohlídka bude trvat asi 40 minut. "Současný režim je pilotní a uvidíme, jak se nám osvědčí," dodala Ševčíková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist