https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/obce-v-moravskem-a-ceskem-krasu-mohou-vyuzit-dotaci-na-cisteni-odpadnich-vod
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Obce v Moravském a Českém krasu mohou využít dotaci na čištění odpadních vod

30.12.2024 00:44 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | BíláVrána / Wikimeda Commons
Nejméně 200 milionů korun na čištění odpadních vod poskytne ministerstvo životního prostředí obcím v chráněných krajinných oblastech Moravský kras a Český kras. Několik z nich totiž stále nemá vyřešenou kanalizaci nebo dostatečně účinnou čistírnu odpadních vod (ČOV). Cílem je zamezit znečištění podzemních a povrchových vod zejména fosforem a dusíkem z produkce lidí, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novou výzvu vyhlásí resort začátkem příštího roku.
 
"Krasové oblasti, jako je Moravský kras s nejdelším jeskynním systémem v Česku, čelí znečištění odpadními vodami. Zejména dusíkatými a fosforečnými látkami, které výrazně ovlivňují kvalitu vodních ekosystémů. Přicházíme proto s opatřeními, která zajistí, že voda přitékající do těchto oblastí bude co nejméně znečištěná," uvedl Hladík.

Krasové vody ovlivňuje i splašková voda z obcí. Problémem podle Hladíka je, že řada z nich nemá kanalizaci nebo mají zastaralou čističku. Do Moravského krasu, jenž leží severovýchodně od Brna, teče voda z 36 obcí. "Z nich 13 má nakládání s odpadními vodami vyřešené, sedm to nemá vyřešené dostatečně a 11 obcí nemá nic. Dalších pět na něčem pracuje a peníze z dotací jim pomohou," poznamenal ministr. V Českém krasu ve Středočeském kraji je to zhruba osm obcí, které potřebují zvýšení účinnosti ČOV.

Díky dotační výzvě, kterou Státní fond životního prostředí ČR vyhlásí v lednu nebo v únoru, získají obce peníze pro úpravy čistíren odpadních vod a zpracování projektové dokumentace. Na úpravy mohou dostat až 60 procent za podmínky přísnějších limitů na vypuštěné odpadní vody anebo dotaci na projektovou přípravu až ve výši 90 procent. "Dotační podmínky jsou výhodnější než u standardních kanalizací a intenzifikace," dodal Hladík. Nové podmínky zahrnují vyšší účinnost čištění s požadavkem na odstranění fosforu, a to od 80 procent do 87,5 procenta, a dusíku, u něj od 70 do 80 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

2.1.2025 10:31
Podpora obcí, které leží v oblastech se zvýšenými nároky na čištění odpadních vod (zejména třeba vodárenská povodí!) musí být systematická. A součástí toho systému musí být i složka motivační, protože možností dotací na zlepšení bývá dostatek, ale tam, kde by to bylo třeba nejvíc, si obvykle nepožádají.
Jo, dobrý počin, je třeba fixovat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist