Vědci ve spalinách z motorů a grilů objevili dosud neznámé silné škodliviny
Jde o látky, které vznikají z běžných škodlivin, jsou ale stokrát silnějšími mutageny. A zatímco o působení původních škodlivin se toho ví docela dost, o nově objevených sloučeninách mnoho poznatků není, informuje Oregonská státní univerzita. Neví se, jaká koncentrace je ještě přípustná, ani neexistují žádné normy či legislativa, která by je regulovala.
„Některé nové sloučeniny, které jsme objevili, jsou mnohem silnějšími mutageny než jsme předpokládali. V prostředí se vyskytují jako důsledek silného znečištění ovzduší z automobilové dopravy. Svůj podíl má ale i grilování na otevřeném ohni,“ říká Staci Simonichová, profesorka chemie a toxikologie na Oregonské státní univerzitě.
Sloučeniny byly objeveny v laboratorních podmínkách při napodobování podmínek při spalování paliva v automobilových motorech. Podle vědců z Oregonské státní univerzity se nové sloučeniny tvoří i při grilování masa nad plamenem.
Nově objevené sloučeniny vznikají z již známých škodlivin, tzv. polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU). Ty vznikají při téměř jakémkoliv spalování, ať už hoří dřevo, nebo fosilní paliva. Řada polycyklických aromatických uhlovodíků, například benzopyren, jsou známé jako karcinogenní látky.
Polycyklické aromatické uhlovodíky ale mohou dále reagovat s dusíkem. Právě tyto dusíkem obohacené PAU byly dosud neznámé. Podle studie Oregonské státní univerzity se ukazuje, že PAU s jednou dusíkovou skupinou mohou být šest až 432 krát silnějšími mutageny, než původní PAU. Ještě víc zdraví škodlivé jsou PAU založené na dvou dusíkových skupinách.
reklama