https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vedci-vyvinuli-nove-solarni-clanky-bez-toxickych-rozpoustedel
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci vyvinuli nové solární články bez toxických rozpouštědel

18.12.2024 11:48 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nové organické solární články se obejdou bez toxických rozpouštědel a neobsahují těžké kovy. Vyvinuli je čeští vědci společně s Linköpingskou univerzitou ve Švédsku. Představují díky svému složení ekologičtější alternativu ke konvenčním křemíkovým panelům. Vzhledem k nižší hmotnosti jsou navíc vhodné pro aplikace, kde klasické panely nelze využít, například jako průhledné fólie na okna či střešní krytiny. Informoval o tom Ústav makromolekulární chemie Akademie věd ČR.
 
"Jedná se o složité vícesložkové systémy obsahující polymerní složku a malé organické molekuly. Ty spolu interagují, čímž zlepšují přenos náboje," uvedl Libor Kobera z ústavu. Vývoj nové technologie podle něj zohledňuje rostoucí potřebu udržitelných zdrojů energie i snahu snížit negativní dopady výroby na životní prostředí.

Úlohou českých vědců v mezinárodním projektu je detailní analýza struktury nových materiálů pomocí spektroskopie nukleární magnetické rezonance. "Zkoumáme, jakou má materiál strukturu a jak jsou jednotlivé složky uspořádány. Naším cílem je nalézt vztah mezi strukturou a vlastnostmi těchto materiálů," popsal Jiří Brus z ústavu.

Tento přístup umožňuje výzkumníkům optimalizovat účinnost a stabilitu solárních článků. Nově vyvinuté organické články jsou již nyní srovnatelné s tradičními křemíkovými panely. "Naším cílem je přispět k udržitelnému rozvoji a nabídnout ekologickou alternativu, která bude dostupná širokému spektru uživatelů," zdůraznil Kobera.

Vědci nyní věnují zvláštní pozornost problematice perovskitových materiálů, jež mají atraktivní vlastnosti, jako je vysoká účinnost, ale zároveň trpí nedostatky, například nízkou stabilitou a ekologickou zátěží kvůli obsahu těžkých kovů.

Výsledky výzkumu publikoval časopis Nature Energy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

19.12.2024 17:48
Před nějakým rokem se objevily fv panely na bázi rostlinného chlorofylu z Izraele a už jsem o tom neslyšel. Třeba je tohle nějaké pokračování.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist