Vědci z Masarykovy univerzity budou analyzovat znečištění ovzduší z domácích topenišť
Měření má pomoci vyhodnotit nejvýznamnější polutanty pocházející z domácích topenišť, jejich zdravotní dopady i náklady i šířit osvětu mezi obyvateli dotčených obcí. Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Analýzu prachových částic zaměřenou na odhalení toxických látek, kterou doprovodí dotazníkové šetření, provedou vědci z centra Recetox Přírodovědecké fakulty a z Ekonomické fakulty Masarykovy univerzity. Analýzu udělají v šesti různých obcích a dvou brněnských městských částech venkovského charakteru.
"Měření má pomoci vyhodnotit nejvýznamnější polutanty pocházející z domácích topenišť, jejich zdravotní dopady i náklady i šířit osvětu mezi obyvateli dotčených obcí. Vědci také provedou laboratorní analýzu prachových částic a posouzení toxicity a zdravotních dopadů na lidský organismus. Zároveň zjistí od místních dotazníkovým šetřením, jak zdravotní a environmentální rizika vnímají a zda jsou ochotni ke změně způsobu vytápění," uvedl Ondřej Mikeš z centra Recetox.
Mikeš upozornil na to, že hlavním zdroje znečištění v Česku jsou právě domácí topeniště, která byla zdrojem 85 procent celkových emisí tuhých znečišťujících látek. Hlavním viníkem jsou staré kotle na tuhá paliva, kde lidé spalují i to, co by neměli.
Na výměnu kotlů míří v posledních letech takzvané kotlíkové dotace. Díky nim lidé vyměnili přes 103 000 kotlů, ale podle odhadů ministerstva životního prostředí je třeba vyměnit ještě 150 000 neekologických kotlů. "V období prvních kotlíkových dotací mezi lety 2016 a 2021 došlo díky výměně starých kotlů ke zmenšení území ČR zasaženého nadlimitními koncentracemi karcinogenního benzoapyrenu z lokálního vytápění z 25,9 procent na 6,1 procenta. Zároveň klesl i podíl populace zasažené tímto znečištěním z 55,7 procenta na 20 procent. Navzdory tomu je situace na řadě míst stále neuspokojivá," doplnil Mikeš.
Od září 2024 začne platit již odkládaný zákaz kotlů pro rodinné, bytové a rekreační domy nižší než 3. emisní třídy nebo kotlů bez výrobního štítku.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
No, když chce stát/zelený politici čisté ovzduší, tak pro to musí něco udělat - 100% vlastnit energetické zdroje/elektrárny, teplárny, zásobníky plynu i rozvodné sítě toho všeho, aby mohl udržovat nízké ceny tak, aby lidé na takové topení přecházeli.
Znám pár lidí, kteří si postavili rodinné domy v rocích 1975- 85, s klasickým vytápěním - kotel na uhlí + dříví. A když byla nabízen levný noční proud, vyrobili si ve sklepě nádrž na teplou vodu. když ten proud zdražili a byl nabízen levný plyn, koupili na něj kotel a topili tak, než plyn zdražili.
Dnes opět topí dřevem a uhlím.
Tak si tu žijem !
Odpovědět
U nás se říkalo: "Buď jsi blbý nebo navedený".
Ve tvém případě obojí...
Odpovědět
Já znám dost lidí, kteří si v relativně nových domech (starých do 20-ti let)nechali postavit krb a přitápí si dřevem (k tepelnému čerpadlu nebo plynu).Dle nějakých, i zde publikovaných,výzkumů je to úplně špatně pro vytápěné prostory i okolí ale vesničtí lidé jsou odolní a šetrní.Já topím automatickým kotlem na uhlí/pelety třídy 5+,ale uhlí vychází levněji a déle vydrží.Soused zemědělec topí obilím(obilí/pytlované tříděné uhlí/pelety - 400/800/1200 Kč za 100kg, výhřevnost na 1kg zhruba stejná),jen loni obilí prodal protože ceny byly velmi příznivé.
Odpovědět
Najdou produkty hoření PET lahví, pilin z dřevotřísky a vyjetého oleje :D :D :D
Odpovědět
Proč nedělají průzkum na Gajdošce a okolo spalovny? Mikeš už zná viníka, ještě ani nezačal účelově zkoumat. Takže další Bečva na cestě :-)
Odpovědět
Připadá mi to trochu populistické, protože lokální topeniště jsou sezónním zdrojem a ve městech určitě ne tím nejdůležitějším a nejhorším problémem..... A benzoapyren???? Patří mezi PAU, což jsou polycyklické aromatické uhlovodíky. Uvolňují se při spalování benzinu, nafty, uhlí nebo různých odpadků. Jsou jednou z hlavních rizikových složek tabákového kouře. Řada z těchto látek je karcinogenní a nejsledovanější z nich je právě benzo(a)pyren."
Zdroj:https://www.receptyonline.cz/gastro-pojem/benzoapyren/
Odpovědět
vždyť dnes už všichni spalují bezemisní, ekologickou, obnovitelnou, biomasu a odborníci říkají, že biomasa je čistá , obnovitelná a proto doporučovaná všude ve světě ,jak dlouho bude obnovitelná, než se vykácí všechny stromy
Odpovědět
Na objednávku spalovny budou dokazovat, že SAKO spálí míň uhlí, než babka ze Šlapanic.
Odpovědět
|
|