Veggie burgery se mohou nazývat "burgery", i když jsou bez masa, rozhodli europoslanci
"Oslavím to veganským burgerem," reagovala na výsledek hlasování švédská europoslankyně Jytte Gutelandová.
Zástupci masné branže tvrdí, že označovat rostlinné výrobky názvy jako burger nebo párek může být pro spotřebitele zavádějící. Evropské sdružení zemědělských organizací Copa Cogeca se obává, že povolit takové názvy znamená, že přípustnými se stanou matoucí pojmy. Zástupci zdravotnických a ekologických organizací, výrobci vegetariánských potravin podle agentury Reuters argumentovali, že zákaz těchto výrazů odradí zákazníky od dalekosáhlejšího přechodu k rostlinné stravě. V ohrožení by se tak podle nich ocitly cíle Evropské unie ohledně zdraví jejích občanů i ochrany životního prostředí.
Většina europoslanců hlasovala ale naopak pro přísnější pravidla pro označování rostlinných náhražek mléka nebo sýra. Už několik let je v EU zakázáno používat pro rostlinné alternativy mléka nebo výrobků z něj označení jako "mandlové mléko" nebo "veganský sýr". Europoslanci nově odhlasovali, že nebudou přípustné ani popisné výrazy jako "à la" nebo "podobný".
Agentura DPA připomíná, že výsledky hlasování jsou stanoviskem Evropského parlamentu, o kterém pak bude tato instituce vyjednávat s Evropskou komisí a Radou Evropské unie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (9)
Richard Vacek
25.10.2020 15:08Jirka Černý
25.10.2020 15:21Svatá Prostoto
25.10.2020 17:37Nic nového.
Jinak je vcelku fuk, jak se to jmenuje, žrát se to stejně nedá. A to říkám jako člověk, který má zeleninu opravdu rád, utrácí za ni celkem dost a konzumuje ji rozhodně v nadprůměrném množství.
Jan Šimůnek
25.10.2020 19:49Kate Rodgers
26.10.2020 11:59Nejde o obsah, ale o tvar, označení "vegetariánský" nebo "veganský" může výrazně napomoci těm, kteří s těmito směry stravování třeba začínají, místo toho, aby museli podrobně zkoumat složení, stejně tak certifikát s kytičkou a nápisem "Vegan".
Musím podotknout, že znám málokoho, kdo by do sebe tyto věci ládoval denně, jednak proto, že to poměrně leze do peněz a jednak proto, že to je stále průmyslově zpracovaná potravina (což jsou například klasické párky také).
Jestli jsou pro vás bezmasá jídla "sajrajty", doporučuji návštěvu nějaké veganské/vegetariánské restaurace, např. pražská Lehká hlava, kde je pokaždé téměř plno...
Svatá Prostoto
26.10.2020 13:50 Reaguje na Kate RodgersTak buď z nějakého důvodu nejím maso, a proč ne, to není v zásadě nic proti ničemu, nebo jej jím ... ale nejíst maso a přitom se tvářit, že je vlastně jím ... je trochu na hlavu.
Hlavě ale jde o to pokrytectví ... já se s panem Šimůnkem moc často neshodnu, ale ten příměr s pomazánkovým máslem tady sedí jak ..... na hrnec.
Kate Rodgers
26.10.2020 21:40 Reaguje na Svatá ProstotoNo jo, pomazánkové... Vždyť to v podstatě nemá s máslem nic společného, jestli si správně pamatuji, stejně to chutná jako našlehaný tvaroh, ne? :)
Svatá Prostoto
27.10.2020 11:04 Reaguje na Kate RodgersTady jde čistě o to kašpárkování a pokrytectví EU.
Majka Kletečková
26.10.2020 13:33Pokud EU „nesahá“ na utopence, jsem v pohodě.