https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/vice-nez-polovina-odpadu-ve-svitavach-by-nemusela-koncit-na-skladce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Více než polovina odpadů ve Svitavách končí na skládce zbytečně

21.12.2024 00:42 | SVITAVY (ČTK)
Byli jsme zděšení, že ačkoliv dostali lidé tolik kompostérů, že v odpadech bylo halda trávy a věcí ze zahrad," řekl starosta David Šimek.
Byli jsme zděšení, že ačkoliv dostali lidé tolik kompostérů, že v odpadech bylo halda trávy a věcí ze zahrad," řekl starosta David Šimek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Maaark / Pixabay
Vedení Svitav není spokojeno s tříděním komunálního odpadu ve městě. Rozbor obsahu popelnic a kontejnerů, který se uskutečnil před letním prázdninami, odhalil, že více než polovina by nemusela končit na skládce. Na podporu separace odpadu město nechalo vytvořit spot nazvaný Třídíme srdcem, řekla mluvčí Svitav Kateřina Kotasová.
 
Podle analýzy odpadu skončilo v černých popelnicích v bytové zástavbě 55,5 procenta materiálů, které by se daly vytřídit, například plast tvořil 14,5 procenta a papír 10,8 procenta. U rodinné zástavby bylo zjištěno 51,8 procenta zbytečně vyhozeného odpadu.

"Bylo to obrovské zklamání, hlavně v rodinné zástavbě, protože jsme vytipovali lokalitu ve městě, kde jsme na jaře rozmístili obrovské množství kompostérů do domácností. Byli jsme zděšení, že ačkoliv dostali lidé tolik kompostérů, že v odpadech bylo halda trávy a věcí ze zahrad," řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy). Podle něj by bylo přitom možné vytříděný odpad prodat, zároveň by se snížily platby za nákladné skládkování směsného odpadu.

Ve Svitavách v roce 2021 zavedli adresný svoz plastů z rodinné zástavby. Během letošního roku přibyla možnost odkládat do žlutých kontejnerů kromě plastů a nápojových kartonů také kovové odpady. Sběr potravinového odpadu by se podle Šimka ekonomicky nevyplatil. Podle platné legislativy by se v roce 2030 mělo vytřídit 60 procent komunálního odpadu.

Poplatek za odpady se ve Svitavách od ledna zvýší na 1056 korun za osobu a rok. Ve srovnání s letoškem je to o 24 korun více. I tak bude město na systém odpadového hospodářství doplácet za každého člověka ještě 42 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zejména zájmena

Zejména zájmena

21.12.2024 08:28
Lidi jsou lidi a třídění nikdy nebude dokonalé. Buďme rádi, že to většina alespoň vyhazuje do nějakého koše a že se dokonce velká část lidí snaží třídit. To v zemích typu Indie nebo Pákistán naopak většina ten odpadek hodí do škarpy nebo prostě z okna. Zajímavé je, že právě lidé z těchto zemí nás mají kulturně obohacovat, podle sluníčkárů typu němečtí Zelení, ale to už je jiné téma.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.12.2024 13:21 Reaguje na Zejména zájmena
Je třeba, aby se neskládkovalo nic (jen škvára) a vytříděný odpad šel do spalovny. Není to laciné, ale je to nejlepší ze špatných.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.12.2024 12:10
Tak si myslím, že místo nářků a článků na internetu, by se kompetentní úředník odpadového hospodářství ve Svitavách, měl zamyslet nad vytvořenými podmínkami, pro nakládání s biologickým komunálním odpadem ze zahrad a z ostatních zelených ploch ve městě. Není kompostér jako kompostér. Některé jsou jen plastovými bednami bez dna. Velikost a typ kompostéru musí být též přizpůsoben výměře zahrady. A všechen odpad ze zahrady do kompostu nepatří. Zejména kvůli nemožnosti tepelné hygienizace, odpadu vloženého do relativně malého prostoru kompostéru. Tam se sotva obsah samovolně prohřeje, aby byli zničeni biologičtí škůdci, semena plevelů, nemoci rostlin, atd.
Místo kompostérů, by pak možná bylo lepší zahrádkářům zapůjčit na trávu a na zahradní odpad velké plastové popelnice. Stanovit, pro vegetační období, jejich pravidelný vývoz do místní (městské) kompostárny, kde by si tímto typem odpadu poradili školení lidé s příslušnou technikou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist