Vvyrcholila kampaň Ukliďme svět, lidé letos naplánovali přes 350 úklidů
Podle Andrlové lidé do pátku nahlásili mezi 350 až 360 úklidy. Loni v jarním termínu svaz evidoval 290 úklidových akcí a lidé posbírali kolem 70 tun odpadu. Andrlová očekává, že pěkné počasí letos přiláká i mnoho dalších pomocníků. Do akce se tradičně zapojuje také řada škol.
Například v Praze a v okolí hlavního města lidé letos zaregistrovali 132 úklidů. Desítky společných úklidů pak naplánovali i dobrovolníci z dalších krajů v Česku. Z konkrétních akcí se mohli lidé zapojit třeba do úklidu okolí lomu Velká Amerika na Berounsku. V Praze lidé uklízeli Kunratickou bažantici nebo v Prokopském údolí. Až do 3. dubna lze také pomoci rybářům s úklidem okolí Orlické přehrady, který začal už 14. března. Loni se z jejích břehů odvezly čtyři tuny odpadu.
Cílem akce Ukliďme svět je odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Během roku 2021 podle Andrlové lidé v Česku sebrali 170 tun odpadu. Kampaň Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody a je součástí globální akce Clean Up the World. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017 až 2020 se konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od loňska však obě akce pokračují samostatně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Katka Pazderů
27.3.2022 06:14Výhody? Snížení platby za produkovaný odpad. Zrušení černých skládek. A jarní procházky bezodpadkovou přírodou.
Jiří Kvítek
28.3.2022 07:37 Reaguje na Katka PazderůJejich základní návyky a dovednosti je nevedou k tomu, aby chápali, že je to špatně. To se formuje již od dětství, kdy nás (mluvím za sebe a své vrstevníky) naši rodiče "drezurovali", že v přírodě se máme chovat ohleduplně, nemáme tam nic odhazovat a spoustu tehdy pro nás ne vždy pochopitelných požadavků (např. nelámej tu větev, ubližuješ zbytečně tomu stromu).
Možná to bude někomu k smíchu, ale před 45 lety jsem chodil do turistického oddílu jako pionýr a každé jaro jsme uklízeli tzv. "Baarovu stezku" z Klenčí pod Čerchovem až na Výhledy. Kromě toho nás učili spoustu užitečných dovedností a návyků, které v nás formovali úctu k přírodě a snahu jí zbytečně neubližovat.
Zatímco nyní je moderní tzv. "volná výchova", jejíž vedlejší efekt je mimo jiné i to, že z dětí vychovává jedince bez jakékoliv empatie, všechno je jim jedno a myslí jenom na svůj prospěch. Není jim divné odpadky zahodit kdekoliv, protože to po nich celý život někdo vždycky uklízel (třeba když trávili víkend s rodiči v obchodním centru a ne v přírodě).
Nechci házet všechny do jednoho pytle, ale rád bych tím vyjádřil, že pokud nemáte návyky, není vám divné, že je to špatně.
Jarka O.
28.3.2022 09:56 Reaguje na Katka PazderůSvatá Prostoto
28.3.2022 11:33 Reaguje na Katka PazderůCywe, to je hluboká myšlenka ... nešlo by ji doplnit o nějaký nápad, ideálně reálný a realizovatelný, jak toho dosáhnout?
Jiří Kvítek
28.3.2022 19:09 Reaguje na Jakub GraňákTakže nám zase zůstává ta výchova obyvatelstva, aby jejich návyky nebyly na úrovni obyvatel banánových republik...
Jakub Graňák
28.3.2022 19:23 Reaguje na Jiří KvítekMiroslav Vinkler
27.3.2022 07:32Včera jsem jel silniční trasou Šumperk - Vamberk a místy jsem si připadal jak na Balkáně. Odhozené plechovky, petky a bůhvíco podél cesty, přiléhavěji a jadrně - bordel.
Propadli jsme se o dost dolů ve vztahu k životnímu prostředí a jeho ochraně, společnost tak kopíruje politické elity, které mají plná ústa ochrany životního prostředí, ale v praxi dělají pravý opak.
Čekat na to, že ti co to pohodili se vrátí a uklidí po sobě je marné , máme tady takovou partu , a tak alespoň jednou za rok v místě tomu trochu pomůžeme.
Vždy si s lítostí vzpomenu na Slovinsko i Rakousko, kde jsem se setkával se zcela odlišným přístupem veřejnosti k čistotě okolí.
vaber
27.3.2022 08:50jsme národ na úrovni nepřizpůsobivých,
Břetislav Machaček
27.3.2022 11:16rozdílu. Plně souhlasím s p.Vinklerem o tom svinčíku v příkopech, které u
labilních jedinců vytvářejí představu, že příkop je k ukládání smetí asi
určen. Ty odpadky tam podle jejich stavu(rozsekané strojními kosami)nejsou
půl roku, či rok, ale mnohdy let více. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že
jedna nekvalifikovaná pracovní síla je schopna denně sesbírat i 5 km v jednom směru(sami jsme tak kdysi čistili hůře přístupné pobřežní porosty řeky po povodních)a nechápu nezájem obcí,krajů, MŽP, MD a dalších s tím konečně už začít něco dělat. Už úklid jednou ročně by byl slušný počin a když lidé uvidí čistý příkop, tak se snad zastydí tam něco odhodit. Tak
jim to asi nevadí, že pouze přidávají o jeden odpadek navíc. Jsou to z
50% právě bohužel nevratné nápojové obaly. Být zálohované, tak se možná najdou "dobrovolníci", kteří si jejich sběrem vydělají na to své "čůčo"
a ubude alespoň těch 50%. Bohužel to naráží na mnoho odpůrců, kteří do ekonomického kalkulu nepočítají náklady na úklid obalů a počítají pouze náklady na výkup, dopravu a zpracování. Tak časem "zarosteme" smetím a dobrovolnický úklid přestane lidi bavit. Není lepší byť ta minimální motivace nevyhazovat "peníze" za zálohu, než nic ?
Jakub Graňák
27.3.2022 17:39 Reaguje na Břetislav MachačekTo máte ůplně stejné, jako s těmi velmistry jezdícími do zákazu autem, nebo na motorce - mindrákem trpí ti, co se jim to nelíbí, nebo proti tomu brojí, nikoli samotní hříšníci